Témaindító hozzászólás
|
2009.06.01. 08:54 - |
Parlamenti felszólalások, viták |
[541-522] [521-502] [501-482] [481-462] [461-442] [441-422] [421-402] [401-382] [381-362] [361-342] [341-322] [321-302] [301-282] [281-262] [261-242] [241-222] [221-202] [201-182] [181-162] [161-142] [141-122] [121-102] [101-82] [81-62] [61-42] [41-22] [21-2] [1-1]
Balla Péter miniszterelnök-helyettes napirend előtti felszólalása:
A kormányprogram és a költségvetés igenis védhető!
Tisztelt Ház, Elnök Úr, Képviselőtársaim!
Ezzel a mondattal szeretnék reagálni az ellenzék kritikáira. Azokra a kritikákra, amelyek a kormányzat gazdaságpolitikájára. Először is az adósávokra: 95 és 120 taka között 13%-ot, 121-től 150-ig 19%, 151 és 180 taka között 25, efölött pedig a legtehetősebbek 35%-ot fizetnek. Ezzel azt akarjuk kifejezni: a baloldali kormány azt kéri a tehetősebbektől, hogy jobban vegyék ki a részüket a válságkezelésből. Ez, szerintünk, egy erősen baloldali elv.
A gazdasági és pénzügyi politikánkat elsősorban a helyzet, és nem a politikai identitás. Ebben a helyzetben bármiféle szociális kiadás fenntartása, sőt emelése, egyenlő lett volna a csőddel. Sőt, az IMF feltétele egyértelmű volt: akkor engedi a hitel visszafizetését három évre felfüggeszteni, ha jelentős, a deficitet mérséklő lépések következnek. Ezek megtörténtek, és ahogy láthatták Tisztelt Képviselőtársaim, a kormány érvei hatottak a közvéleményre is: elfogadták a megszorításokat, elfogadták a strukturális reformokat. Ezek közé sorolhatjuk az egészségügyi, az oktatási és a közigazgatási reformot.
A pénzügyi adatok szintén bizakodásra adhatnak okot: az inflációt szinte lenulláztuk, de ez a gazdaság teljesítőképességének visszaesésével járt. Ezt korrigálni fogjuk.
Köszönöm szépen! |
Tisztelt Miniszterelnök úr!
Mit mondjak? Az LDP jól megkapta. Amiért küzdöttünk, hogy ne vegyenek el onnan pénzt, onnan vesznek el legtöbbet.
Azt mondták, hogy fontos a munkahelyek megtartása és újak létrehozása. Hát ebből még nem sokat láttunk. Sőt, még rosszabb is lett. |
Tisztelt Ház!
Megjelent az kormány első éves tevékenységének mérlege, az ország-jelentés. Természetesen vannak pozitívumok, ilyen például az, hogy az infláció a 10 százalékról fél százalékra csökkent, hogy növekedett a külföldi beruházások száma. S a privatizációból befolyt Összegnek hála nőtt az ország tartaléka is, és az ország költségvetése erősen szuficites lett. Azonban aggodalomra ad okot, hogy a GDP 0,7%-kal csökkent. A nettó átlagbér csak 0,4%-kal nőt, s ráadásul pontosan nem tudjuk a sávhatárokat sem ki melyik adósávba tartozik.
Megrázó hatású a költségvetésben a szociális juttatások 40 százalékos csökkentése. Az is meglepett, hogy a kormány a kultúrától s a környezetvédelemtől is elvont támogatást. Pedig külön felhívtuk figyelmüket arra hogy itt ne csökkentsenek a költségvetésen. Az elvont 16 millió takával nem sokat spóroltak viszont az az a pénz nagyon hiányzik onnan, ahonnan elvették. De talán a legnagyobb baj azzal van, hogy a munkanélküliség majdnem 3%-kal növekedett. Ez egy balközép kormány esetében érdekes. Főleg hogy a kormány fontosnak tartja a munkahelyek megőrzését. Több mint 330 ezer ember vesztette el állását.
Remélem a kormány nem tervez további elbocsátásokat, s a szociális juttatásokat sem faragja tovább hisz azok főként a rászoruló rétegeknek fontos. Valamint az is fontos, hogy a kultúra és s sport valamint környezetvédelem támogatása végkép ne csökkenjen tovább |
Tisztelt Ház!
A lényegi pontokat illetően én is teljes mértékben egyetértek Arno Berthus felszólalásával.
Támogatni fogjuk a multinacionális cégek plusz egy százalékos adósávját. Viszont elengedhetetlennek tartanék már most egy kisebb mértékű adócsökkentést a kis-és közepes vállalkozások számára, mert, bár nagyon jól tudom, hogy vajmi kevés forrás van rá, de nagyon rögtön profitot hordozna magában, és a válságkezelésnek ugyanúgy részei a rövitávú koncepciók, mint a hosszútávúak, mint a bánya ügy. A privatizációval óvatosan kellene bánni, hogy nehogy a junta előljárói szerezzék meg a privatizálandó vállalatokat, és bár ez külön nem szerepel a tervben, biztos vagyok benne, hogy ilyenmódon tervezik.
Összegezve örülök, hogy végre van miről vitatkozni, és remélem a növekeés minél hamarabb beindul.
Fodor Döme |
Tisztelt Ház!
Örömmel olvastam Balla Péter miniszter úr elemzését a Parlamentben.. Van most már valami fogalmunk arról, hogy a kormány mit is szeretne elérni. A munkahelyek megőrzését, s lehetőség szerint újak teremtését mi is fontosnak tartjuk, s a nehézipar fejlesztését is. Örömmel fogadjuk azt is hogy Önök sem tartják ördögtől valónak a privatizációt, ami, jelen pillanatban valóban indokolt. Az természetes, hogy mindent nem lehet eladni.
Amennyiben a multinacionális cégek maguk kérték az egyszázalékos adóemelést rendben, dicséretes, hogy ők is megpróbálnak hozzájárulni a válság leküzdéséhez. Azonban évek múltán, ha majd a válság csillapszik, s Madénia pozitív pályára áll elengedhetetlen lesz szerintem az adócsökkentés esetükben is, hisz különben, más országokba vándorolhatnak át. Mi fontosnak tartjuk a hazai kis- és középvállalkozások megerősítését, hisz a multik lojalitása most megsüvegelendő, de kérdés meddig lesznek ily barátságosak velünk szemben. A hazai kisvállalkozásoknak pedig nincs sok választanivalójuk ők nem nagyon vonulhatnak ki más országba. A versenyegyenlőség miatt fontosnak tartom az ő támogatásukat is.
Mindazonáltal kívánom az ország érdekében, hogy a Miniszter úr által felvázolt cselekvési program sikeres legyen, s valóban már néhány éven belül eredményt hozzon.
Arno Berthus
|
Tisztelt Miniszterelnök úr!
Remélem tudja, hogy amit művelnek az egyenlő a nullával? Maguk nem tudják kitermelni a szükséges pénzösszeget,azért egy emberre támaszkodnak. Hát mit mondjak? Ezt az embert kihasználja a kormány. Remélem azt is tudja, hogy a maguk utánni kormánynak nagyon nehéz lesz, mivel 3-4 év alatt az a pénz elfogy. Ha pedig a pénz nem fogy el, akkor pedig nem csináltak semmit. A program mennyi ideig tartott míg elkészült, akkor mennyi ideig fog tartani míg megvalósítják? Ennyit szerettem volna mondani.
Nagy Lajos |
Tisztelt Országház!
Az Országházban szó esett a Konzervatív Parlamentáris Monarchista Keresztény Szövetségről. Igazából nem sokat szeretnénk hozzáfűzni, de azt el kell mondanunk, hogy amikor kormányváltás történt és megszűnt egy kemény rezsim, az országba vetett bizalom valamelyest helyre állt a világ szemében. Az csak természetes, hogy Madénia elindult a haladás útján és senki nem veheti el a kormánytól, hogy ebben nagy része volt és van.
A másik, hogy a hercegi ház anyagi helyzete pozitív. Ez is természetes, hiszen évszázados múltú család, akik mint Madénia vezetői kiépítettek egy jóléti helyzetet 500 esztendő alatt. Szerencsénkre a ház nem csak magára költi az összegeket, hanem támogatja a nemzetet, ahogy illendő egy elöljárónak. Ahogy a Brit királynő támogatja nemzetét, a mi hercegnőnknek is kötelessége.
Örülünk, hogy a nemzet kiáll a múlt mellett és közben megújítja önmagát.
Mindenkinek további jó munkát!
Vérvölgyi Jázmin |
Balla Péter miniszterelnök-helyettes napirend előtti felszólalása:
A cselekvés ideje, a cselekvés programja
Tisztelt Ház, Elnök Úr, Képviselőtársaim!
A kormány nem sokkal felszólalásom előtt adott ki egy kommünikét, amiben a válságkezelés legfontosabb lépéseit akartuk felvázolni. Melyek lesznek a két év szigorú döntései, amelyek az országot a ciklus második felére, reményeink szerint, fejlődő pályára állítják. Úgy gondoltam, mint a gazdaságpolitika irányítója, én elemezzem programunkat a Tisztelt Ház előtt, amelyet még többször is megteszünk, hogy érezzék a madénok: mi értük dolgozunk.
Ebben a politikailag nehéz helyzetben, baloldaliak lévén, úgy gondoltuk, hogy a munkahely megőrzése és a munkahely teremtése a legkívánatosabb dolgok egyike. Ezért gondoltuk úgy, hogy a madén bányaipart továbbfejlesztjük. Ez elég nagy munkahely megtartását irányozza elő. Emellett a feldolgozóipara a bányászatnak szintén erősödhet. Tárgyalunk pár külföldi országgal, hogy a nyersanyagjait itt szívesen feldolgozná.
Ésszerű keretek között a privatizáció jelentős bevételeket hoz. Most is ez történt, elég jelentős privatizációk mentek végbe. Ugyanakkor nem szabad mindent privatizálni; vannak olyan fundamentumok, amelyek lényegesek, és maradniuk kell!
Ne legyenek kétségeink: fontos a madén kis- és középvállalkozások erősítése, de ebben az elhatalmasodó gazdaságpolitikai recesszióban azokat kell jobban támogatnunk, akik erősebbek, és akiktől több munkahely származik. Ma ők a multinacionális cégek vezetői. Ezek a nagycégek a madénok közel 36%-át foglalkoztatják. Ezért fontos, hogy velük szemben szolidárisabbak legyünk, akik maguk kérték az egy százalékpontos adóemelést rájuk nézve; így próbálnak ők is segíteni a válság legyűrésében.
Szükséges ugyanakkor a helyi vállalkozók erősítése, de csak azok erősítése, amelyek megfelelő háttérrel rendelkeznek: most sajnos egy-két fős mikrovállalkozás támogatására nincs elegendő forrás. Sajnos ebben a körben sokan a saját fogyasztásukat is megpróbálják leírni az adóból, amire jelenleg semmilyen keret nem áll a rendelkezésre. Az adóhatóság 4-5 hónap alatt felméri a támogatásra jogosultak körét. Ezeknek az induló vállalkozásoknak szeretnénk abban is segíteni, hogy a cégek alapítását és bejegyzését már 24 óra alatt el lehet intézni.
A külföldről jövő termékek ellen egy stabil vámpolitikával kívánunk élni mindaddig, amíg a belső kereslet nem fokozódik. De együttműködésre törekszünk a szomszédokkal gazdasági téren is.
A kormány a válság tompításával egy új Madéniát szeretne létrehozni. Úgy gondolom, hogy itt, e Ház falai közt, és ott kint, a mindennapi életben is együttműködésre, kooperációra van szükség.
Köszönöm szépen! |
Tisztelt miniszterelnök úr!
Ennek mindenki örül, de minden jónak egyszer vége szakad, a pénz elfogy. Felő, hogy a nagy haladásból, nagy pofáraesés lesz.
Nagy Lajos |
Tisztelt KPMKSZ!
Amit az Idézőbe Jázmin kisasszony írt az eléggé meglepte a kormányt! Ebből azt a következtetést vontuk le, hogy semmi szükség a kormányra sem a parlamentre hsiezn ha a főhercegnőnek ennyi pénze van és ennyi alapítványt létrehozott már és ahogy Jázmin kisasszony mondta Egész Madenia a haladás útjára tért! Hallja ezt Fodor úr! Nincsen kormányprogram de már a haladás útján vagyunk! Ismer maga még egy ilyen kormányt? Még programjuk sincsen de már az aurájuk hatására egyből jobb lesz minden a haladás útjára álltunk! Hát akkor sok sikert mindenkinek tovább toljuk a szekeret a haladás útján! Amire már rá álltunk!
Kelemen Béla miniszterelnök |
De csak is a gavelati restibe avasútállomáson és csakis a Marika néninél! Hiszen maga is tudja neki van a legjobb madén söre! |
T. miniszterelnök Úr!
Mivel Ön lemondott a fizetéséről, ezért a követekező pofa sört én állom....
Döme |
Tiosztelt képviselő úr!
Azt elfelejtette hogy mindíg a vasút kontójára ittunk a restibe! (nevet)
Kelemen Béla |
Higgye el örülök neki....
"írásában némi fenyegető hangvételt véltem felfedezni annak ellenére, hogy rég ismerjük egymást és pont Gavelában sofőrködött, ahol én is szolgáltam, elfelejtette, mikor összejártunk sörözni a munka után?"
Ezt Ön mondta, én is ezt mondanám reagálás gyanánt.
Fodor Döme
|
Na idefigyeljen Fodor!
Hogy egy HUNGARY AIRLEINS-os szóvivőt idézzek örüljön hogy lyuk van a seggén! Üljön le és a maga dolgával foglalkozzon! Azt hittem normális, de ahogy elnézem..... hááát... Lerí magáról a butaság! Az a mérhetetlen nagy butaság már már folyik végig a füléből... Meglehet érte róni tisztelt Házelnök úr megróhat érte de ha engem megró akkor a másikat is!
Kelemen Béla min.elnök |
Tisztelt Ház!
Ne haragudjanak már a kormánypárti képviselők, de ha egy kormányprogramhoz 1 év kell, akkor abban én nem a mindennapi megfeszített munkát látom. Lehet, hogy velem van a baj.
Másrészt, nem tudom, hogy kire gondol Darko Úr, nem szoktam utánozni senkit, egyszerűen elmondtam a véleményemet radikálisan, mert így láttam helyesnek és tisztességesnek a madén emberekért. Egyébként meg ez az említett személy, ha ennyire agresszív kismalac, ahogy Ön fogalmaz, akkor biztos megvan neki is az indoka, bár bevallom nem vagyok otthon túlságosan külpolitikában, főleg nem magyar belpolitikában.
Fodor Döme |
Balla Péter miniszterelnök-helyettes viszontválasza Fodor Döme (SZO) képviselőnek
Tisztelt Képviselő Úr!
Nos, a kormány programja valóban kész, de míg egyeztetések várnak a kormányfő és az államfő, a külföldi befektetők, a hazai szereplők és mindenképp a pénzügyi csoportokkal, többek között az IMF vezetőivel, ugyanis a hitel kondícióinak a megváltoztatásának ezek is a feltételei.
A program első megvalósulását Ön is érzékelheti: elindítottuk a privatizációt, ami létszükséglete (ebben remélem, egyet tudunk érteni) egy modern piacgazdaságnak. Nem támogatom azt a nézetet, hogy az állam rossz gazda. Viszont az sem igaz, hogy a tőkések vérszívók. Tehát Madénia ezzel a privatizációs eljárással jól jár. Azért húzódik eddig a költségvetés tárgyalása is, mert fel kell mérnünk egyrészt a hitel, másrészt a privatizáció kisugárzását. És ez nem egyszerű feladat, ebben is remélem, kompromisszum lehet közöttünk.
Ugyanakkor egy széles koalíció alakult, más érték- és érdekrendszer szerint. És még mielőtt az ország és a parlament elé kerülne a javaslat, kompromisszum kell a koalíción belül.
Annyit mondhatok: most össze kell húzni a nadrágszíjat, de a ciklus második felétől már felfelé ívelő pályával számolunk.
Köszönöm első interpellációját!
Köszönöm szépen! |
Tisztelt FOdor Döme Úr!
Nem gondolja, hogy attól hogy Ön szajkózza a valótlanságait, attól a kormány igenis dolgozik?
Kérem inkább a törvények betartásával foglalkozzon!
Fleto Fletonovics
|
Tisztelt Fodor úr!
Kikérem a kormány nevében ezt a tiszteletlen hangnemet. Igen is, dolgozunk. Láthatja a szemem alatt a karikákat! Nem azért írtam egy többkötetes munkát, hogy aztán annak hasznát élvezve lógassam a lábam a tárcám élén. Van bennünk kitartás, és baloldali munkaerkölcs! Képzelje el, napi több órát egyeztetünk. A költségvetés is kész van, mindössze vétó miatt átalakításra szorul! Én kész programmal rendelkezem, a gazdasági-, a védelmi, és a belügyi tárca is. Miben látja az állandó nyüstölés pozitív oldalát? Mintha egy mostanában regnáló, agresszív kismalac szerű magyar polgári vezető hangnemét hallanám vissza önben... De hiszem, hogy mi annál a szintnél fejlettebbek vagyunk. Ha ez nem így van, hiába is dolgozna bárki ebben az országban felelősséggel!
Tisztelettel, Franitsek Darko, CF |
T. Kelemen Úr!
De igenis ismételgetni kell, hogy nincsen programja az országnak, mert ha elmondjuk 100-szor, akkor esetleg fognak érezni annyi felelősséget az ország iránt, hogy benyújtsák, de már ebben sem reménykedem.
Hihetetlen, hogy nincs Önökben annyi felelősségérzet, és hűség a haza iránt, hogy a válság időszakában nem dolgoznak. S itt a kérdés: miért indultak a választásokon? azért, hogy hatalomba legyenek, vagy hogy az országot segítsék? Közelítünk a háromnegyed évhez a rendszerváltás után, és gyors intézkedésekre lett volna szükség, ami elmaradt. Milyen elv alapján kormányoznak, egyáltalán mit csinálnak?
Egy tisztességes utat tudok elképzelni a maguk számára: a lemondás benyújtását.
Fodor Döme |
|