Lezajlottak a lemonellai parlamenti választások. Nagy meglepetésre az eddigi kormánypártok nem szereztek abszolút többséget. Sőt a választásokat a Lemon Alternatív Szövetség nyerte. Mivel a LASZ nagyon távol van a jobboldali pártoktól, magától adódott, hogy az újkormányt a régi kormánypártok és a LASZ adja. Az alternatívok adják a miniszterelnököt, mindenképpen újítás ez az eddigiekhez képest.
A választásokon a Tradenti Hazafiak nagy győzelmet arattak, de abszolút többséget nem tudtak szerezni így a Nemzeti Egységpárttal alkotnak koalíciót. Az ellenzék nem gyengült meg jelentősen, a hazafiak inkább a koalíciós partnereiktől vettek el szavazatokat. Az Új Tradent talán ezért is döntött úgy, hogy ezúttal ellenzékben próbálja visszaszerezni híveit.
Gigantia: nagy pofont kapott a jobboldal, de hatalmon maradt
A 2032-es gigant választás a baloldal jelentős térnyerését hozta. A Nemzeti Szövetségés a monarchisták erősen visszaestek. A nagy nyertes a DCU, amely 66-ról 101-re növelte mandátumai számát. Sokáig úgy nézett ki, hogy középbal koalíció alakul a DCU vezetésével, de az RP-vel nem sikerült megegyezni. A jobboldal pártok szorult helyzetükben elfogadták a DCU összes feltételét, így maradt az eddigi koalíció, de a legfontosabb tárcák a DCU kezébe kerültek.
A 2030-as lemon választáson a Lemon Alternatív Szövetség (LASZ) győzött. A kormánypártok közül a PF és az EEE gyengült, viszont a DP erősödött, így a többség megmaradt. Az EEE egy darabig kardoskodott a LASZ bevétele mellett, de végül maradt az eddigi felállás.
A jobboldalon a JU nagyon visszaesett, szavazóinak egy része átpártolt a szélsőséges LNE-hez.
Lezajlottak a tradenti választások 2029 márciusában.
Érdekes eredmények születtek. A balközép koalíció, amely azért jött létre, hogy az országot az Interra Unióba vezesse kudarcot vallott. Ugyanakkor, a jobboldal bár előre tört, nem tudott abszolút többségre szert tenni. Így a hazafiaknak tárgyalásokba kellett bocsátkozniuk a demokratákkal, akik viszont elutasították őket. Az új tradentiek hosszas huzavona után ráálltak a jobboldallal való koalícióra, így 4 év után újra a hazafiak adják a miniszterelnököt. Eredmények:
Még 2027-ben egyesült a szélsőjobboldali Gigant Haza Szövetség az ultrakonzervatív Nemzeti Igazság Párttal. Az új pártalakulat egyszerűen a Nemzeti Szövetség nevet vette fel. Nacionalista programjukkal, populista kampánnyal sok választót magukhoz vonzottak, és a 2028-as választáson elsöprő győzelmet arattak.
Maradt az eddigi hármas koalíció, de a vezető szerep immár az NSZ-é, amely 164 képviselői mandátummal rendelkezik. A BSZ gyakorlatilag összeomlott, a baloldali szavazók inkább radikálisokra szavaztak, vagy a szociáldemokratákra.
Márciusban egyesült a Zöld Párt az Antigloblista Mozgalommal, és Lemon Alternatív Szövetség néven indultak a választáson. Bejött a számításuk, mert az új párt a harmadik helyen végzett, ezzel az ellenzék fő erejévé vált. A két vezető kormánypárt nagyon jól szerepelt, így a koalíció stabilizálta helyzetét. A Demokrata Párt 10% alá esett, amire még nem volt példa a párt történelmében. Visszaesett a Jobboldali Unió is, a szélsőjobb viszont lassan nyomul előre, az LNE 9%-ot szerzett.
2026 tavaszán újra szavazásra hívták a választópolgárokat Madéniában és Tradentben. Immár harmadszor az Interra Unióról kellett véleményt mondaniuk. Négy évvel ezelőtt e két országban sikertelen volt a népszavazás, mert a részvétel nem érte el az 50%-ot.
Madéniában a kormánypártok és az ellenzék egyaránt az unió mellett foglalt állást, és erős kampányt folytattak, hogy részvételre bírják a passzív szavazókat. Ez sikerrel járt, 64%-os részvétel mellett az uniópártiak elsöprő győzelmet arattak, 89% szavazott a csatlakozásra.
Tradentben is megpróbálták a politikusok szavazásra ösztönözni a polgárokat. A négy évvel ezelőttihez képest nőtt is a részvétel, de most sem érte el az 50%-ot. Így újra sikertelen volt a népszavazás.
Részvétel: 47,7% igen: 83,3% nem: 16,7%
Valószínűleg az Interra Unió így is megalakul, Tradent nélkül…
Szeptemberben Hardexben írja alá a három alapító ország az unió alapító okíratát. Madéniában még parlamenti jóváhagyás is kell, de ez már csak formalitás.
Az eredmény látszatra nem hoz változást, azonban a népszavazási kudarcérta hazafiak a koalíciós partnerek lagymatag kampányát okolják, ami már sok az Új Tradent vezetőinek s a Balközéppel a demokratákkal és a liberálisokkal alkotnak kormányt. Ellentétek ebben a kormányban is bőven vannak de eltökéltek a pártok az Unióhoz való csatlakozással kapcsolatban. A tradenti liberálisok jó kapcsolatot ápolnak a madeniai LDP-vel. Ez teszi lehetővé azt, hogy a két kormány közösen építi fel kampányát a közelgő népszavazásra
A közeledő uniós népszavazás ismét reflektorfénybe állította Tradentet. Mint ismeretes Tradentben eredménytelen volt a 2022-es voksolás az unióról, a választóknak még 40%-a sem tartotta érdemesnek, hogy elmenjen szavazni.
Készítettünk egy összefoglalót, amely 2013-tól napjainkig ismerteti a tradenti választásokat és az ország belpolitikai küzdelmeit.
Az összefoglalót Arno Berthus vezetésével a Miniszterelnöki Hivatal készítette, és bocsátotta rendelkezésünkre.
Tradenti választások
2013-A függetlenség kivívása utáni első választáson nagy lelkesedéssel vetik bele magukat a pártok a küzdelembe. 8 párt indul a választáson. Az eredmények:
Tradenti Hazafiak – 17,4%-35 mandátum
Nemzeti Egységpárt – 16%- 32
Balközép Koalíció – 15,9% - 32
Új Tradent 14,5% - 29
Demokrata Párt – 11,6% - 23
Liberális Párt – 10,1% - 20
Tradenti Kommunista Párt – 8,7% 17
Egyetértésben Gigantiával – 5,8%- 12
A kormányt a jobbközép pártok a Tradenti Hazafiak, a Nemzeti Egységpárt, az Új Tradent és a Demokrata Párt alkotják. A Miniszterelnököt a Tradenti Hazafiak adják, ennek a pártnak van a legnagyobb érdeme Tradent függetlenségének kivívásában.
Választás 2017
A választások nem hoznak nagy változást, továbbra is a Tradenti Hazafiak nyertesek.
Tradenti Hazafiak – 19% - 38
Balközép Koalíció – 17,1% - 34
Új Tradent – 15% - 30
Nemzeti Egységpárt – 14,2% - 28
Demokrata Párt – 13,2% - 26
Liberális Párt – 8,3% - 17
Tradenti Kommunista Párt 6,7% - 14
Egyetértésben Gigantiával 6,5% - 13
A ciklus vége felé elkezdődik a kampány az Interra Unióhoz való csatlakozásról szóló népszavazásra. Az Egyetértésben Gigantiával párt botrányba keveredik, mivel egyes vezetői kijelentik, az Unió ideális alkalom lesz arra, hogy Tradent visszakerüljön gigantiához. Ezt óriási felháborodás követ. A kommunisták az általános lázongást kihasználva Unió ellenes kampányba kezdenek, azonban elszámolják magukat, mivel a lakosság többsége Unió párti.
Választás 2021
Ilyen körülmények között kerül sor a parlamenti választásokra. A kommunisták, s a gigant-barátok leszerepelnek a két pártot a vezetőik floszlatják.
Tradenti Hazafiak 27,6% - 55
Balközép Koalíció 21,4% - 45
Nemzeti Egységpárt 16,5% - 33
Új Tradent 15,5% - 31
Demokrata Párt – 11,2% -22
Liberális Párt – 6,8% - 14
Tradenti Kommunisták 0,8%
Egyetértésben Gigantiával 0,1%
Az eddig kormányzó pártok kihagyják a Demokrata Pártot a kormányból. A hazafiak vezetője pökhendien odaveti a demokraták vezetőjének, hogy nélküle is többsége van. A Balközép Koalíció kihasználja az alkalmat s közeledni kezd a demokratákhoz. A népszavazás sikertelensége az Új Tradent vezetőit is elgondolkodtatja a koalíció működéséről.
A 2024-es gigant választáson a monarchisták győztek, és a NIP is növelte mandátumaink számát. A DCU a két jobboldali párttal kötött koalíciót, így jobbközép kormány alakult.
Kevesebb mandátummal rendelkezik, de helyén marad a lemon kormánykoalíció. A 2022-es választáson a PF jelentősen visszaesett, de koalíciós partnerei megerősödtek, így a centrista erők hatalmon maradtak. A Jobboldali Unió előretört, míg az antiglobalisták visszaestek. A miniszterelnöki székbe a különc EEE vezető, Christian Palkovich ülhetett.
Ismét eredménytelen volt a népszavazás az Interra Unióról.
Madéniában és Tradentben a részvétel nem érte el az eredményességi limitet. Madéniában csak 1% hiányzott, viszont Tradentben teljes érdektelenség jellemezte a népszavazást. Akik elmentek szavazni, azok túlnyomó részben igennel szavaztak az unióra.
2021 jún.28-án Madénia, Gigantia, Lemonella és Tradent miniszterelnökei Hardexben aláírták az Interra Unió alapító okíratát.
Megegyezés született, hogy mind a négy országban egyidejűleg rendeznek népszavazást a csatlakozásról.
Mint ismeretes, 2020-ban már volt népszavazás az unióról, de akkor Madénia és Lemonella népe elutasította a csatlakozást, így az unió nem jöhetett létre.
Megerősödve került ki a választási küzedelemből a középbal gigant koalíció. A kormányzó pártok 268 mandátummal kényelmes többséggel rendelkeznek az 501 tagú országgyűlésben.
A centrumpártok visszaestek, míg a baloldal sokat erősödött. A miniszterelnököta Baloldali Szövetség adja!
Nem történt nagy változás a négy évvel ezelőtti eredményhez képest. A kormánykoalíció megőrízte többségét. A jobboldal erősödött a kisebb pártok rovására.
A 2016-os választás nem hozott nagy változást a négy év előttihez képest, de centrumpártok ( a DCU és az SZDP) szakítottak a jobboldallal, és középbal koalíciót hoztak létre a BSZ és a radikálisok bevonásával.
Érdekes eredmény született. Szabadelvű többségi kormány alakult, amelyben a két legerősebb párt tulajdonképpen nem is politikai képződmény. A PF mint a neve is jelzi, független gazdasági szakemberek csoportja, az EEE-ben feministáktól kezdve liberálisokon és pacifistákon át sokféle értelmiségi áramlat képviselteti magát.
A Tradenti tárgyalások eredményeként Madenia ismét elismerte Tradent függetlenségét Gigantiával szemben.(1985. ápr. 7 óta független,de a junta visszavonta a függetlenségük elismerését)
Tradentel is aláírtunk egy hasonló szerződést, mint amit Lemonellával tehát a két ország támogatja egymást ha nagy szükség lenne. Ezúttal ez már katonailag is értendő.
A Tradenti tárgyalás után Gigantiába mentem:
A király már rosszul fogadott a megérkezésemkor is. És akkor elkezdődött a tárgyalás. Nemsok mindenre jutottunk először, csak arra ,hogy a két ország elmérgesedett viszonyán javítani kell. Ekkor felhoztam a junta vezetőjének kiadatásáról szóló témát. Ez hosszú ideig tartott majd a király kijelentette:
" Rendben, az önök egykori vezérét kiadjuk, amennyiben önök támogatnak minket Tradent függetlenségének megszüntetésében."
Ezt nem állt módomban elfogadni. A királlyal tehát nemtudtam megegyezni.
Másnap a Miniszterelnökkel találkoztam. Vele azonban sikerült megegyezni. A junta vezére át lesz adva a madén hatóságoknak! Az elfogadás oka az volt, hogy Gigantiában egyre többen ellenzik, hogy egy egykori diktátor luxus körülmények élhessen az országban és fél, hogy ezek az emberek megdöntik a kormányt. Sikerült továbbá a két ország határán lévő túl szigorú határőrzés enyhítéséről is megegyezni.