Balla Péter napirend előtti felszólalása Ki is a nemzetiségi kérdés valódi zászlóshajója?
Köszönöm a szót, Házelnök Úr, Képviselőtársaim!
Mostanában ez a téma nagyon népszerűvé vált, sokak szerint azért, mert az ellenzék „felfújta” ezt a témát. Szerintem ez nem így van. Éppen, hogy a baloldal kész foglalkozni ténylegesen a kisebbségi kérdéssel. Ugyanis mi vagyunk és voltunk azok, akik szerint kell a kisebbségi önkormányzati rendszer, amely minden országban a legjobban tudja védeni a kisebbségek érdekeit. Ezzel szemben a kormány beterjeszt egy törvényt, amely képviseletet biztosít a nemzetiségeknek: itt mondanám, nekünk nem az ideával, hanem a megvalósítással van problémánk: ugyanis ha a kormánypárti jelölőbizottság fogja kiválasztani a tagokat, akkor ezt nem csak politikai problémákat vet fel, hanem elitizál: Aronba Képviselő Úr azt nyilatkozta, hogy ide okos, diplomás embereket választanának. Kérdezem én, hogy miért nem választhatják meg ők a saját reputációjukat, miért kell ezt a nagypolitikának elintézni? Miért nem dönthetik el, hogy ki az az aktivista, aki nem veszi figyelembe azt, hogy ki van kormányon ki van ellenzékben.
Innen üzenném a koalíciós politikusoknak: attól, hogy én nem sorolom a zsidókat nemzetiségbe, nem vagyok, és nem vagyunk fasisztoidok! Ugyanis az egyik sajtótájékoztató anyagából ezt szűrtem le, idéznék is, ha nem bánnák: „Modern időket élünk most Balla úr s elég szomorú, hogy Ön mint egy baloldali progresszív párt vezető személye ragaszkodik azokhoz a téves ideológiákhoz, mely a 20. században katasztrófához vezetett.”. Viszont szerintem Aronba Úr szavait csak félreértettem. Remélem ki tudunk abban egyezni, hogy a zsidók, akik Madéniában élnek, madénok.
Szóval, attól, hogy a zsidókat én vallási kisebbségnek tartom, nem vagyok náci! Ezek az emberek szerte a világban annak valljál magukat, ahol élnek: németnek, lengyelnek, magyarnak, orosznak, madénnak.
Az Ön kormánya állandóan a munkanélküliséggel van el foglalva. Ez, bár az emberek többsége azt hiszi, hogy a nem létező munkanélküliség jó dolog valójaban nem az. Az elmúlt évben még 0,2%-ról beszéltünk ez most felment 1,2%-ra. Az 1929-es világgazdasági válságra reagálva a Nobel-díjas közgazdász John Maynard Keynes kifejtette, hogy egy jóléti társadalom nem működhet munkanélküliség nélkül. Hazánkban ehhez a jóléti társadalomhoz kellő munkanélküliségnek 2-3%-nak kéne lennie. S meg kéne emelni a munkanélküli segélyt és egyéb szociális juttatások mértékét és nem új állami beruházásokat létre hozni. Ugyanis az olyan társadalmat ahol nem létezik munkanélküliség kommunistának hívják, s mint tudjuk, milyen kártyavárszerűen omlottak össze az ilyen rendszerek Kelet-Közép európában. Tehát a kérdésem az lenne, hogy miért foglalkozik a kormány a fölösleges inflálódással járó új munkahelyek létrehozásán?
Mint tudják, kisebb nézeteltérés alakult ki pártom és a polgári párt között, ami Veress úr legutóbbi beszédében érte el csúcsát, amikor a homoszexuálisokat (egy felelős politikus!) 'homokosoknak' és 'fertőnek' titulálta. Nem tűrhetem, hogy ez megengedett legyen! Tudom, hogy pártom elnöke, Darko úr, sem volt mindig olyan tiszta, mint a KDSZ lilioma, de egy felzárkózatandó csoportot sem illetett ilyen mértékű kirekesztéssel! Ez egyszerűen undorító, beszűkült látókör.
Kérem, ez irányban intézzenek Veress úr irányába felszólítást. Én már megtettem.
Túlzás lenne 0,7%-os GDP csökkenés után a vészharangokat kongatni. Összefüggésben van, a csökkenő külföldi beruházásokkal, ideiglenes megtorpanásról van szó, nem válságról.Eddig a GDP dinamikusan emelkedett, baj csak akkor lenne, ha két-három felmérés folyamatosan a GDP csökkenését mutatná.
A hazai beruházások csökkenésének oka lehetett a fogyatkozó munkaerő. Eddig egy százalék alatt volt a munkanélküliség, most hogy kicsit megnövekedett a munkanélküliség biztos vagyok benne, hogy a hazai befektetések is növekedni fognak.
Magas infláció? Valóban képviselő úr a 4,9% nem alacsony inflációs szint. Viszont ha figyelemmel kíséri az adatokat akkor azt is tudja, hogy az elmúlt fél évben fél százalékkal csökkent az infláció. Persze ez csak egy felmérés, viszont ha az elkövetkező felmérések is csökkenő inflációt mutatnak elégedett leszek. Egyelőre azt mondom Önnek, a kormány jó úton halad az infláció lecsökkentésében.
Munkanélküliség növekedése? Valóban 0,2%-kal nőt a munkanélküliség. Az arány most 1,2 százalék összesen. Az ok abban van, hogy sok külföldi cég bezárta madéniai üzleteit. Viszont az adatokból az is kitűnik, hogy a munka nélkül maradottak nagy részének az állam munkát adott. A következő hónapokban azon leszünk hogy a még állás nélkül levőknek is munkalehetőséget nyújtsunk. Azt azonban Önnek is el kell ismernie, hogy a jelenlegi munkanélküliségi szintünket is nagyon sok ország elfogadná. Mindez nem azt jelenti, hogy a kormány a babérjain akarna pihenni. Mint már mondtam azon leszünk, hogy lehetőség szerint mindenki munkához jusson.
Hogy Madéniában nem lennének egyenlők az emberek? Dehogy nem. Pont azért kellett rendezni tisztelt Képviselő úr a nyugdíjak és bérek közötti egyenlőtlenséget, hogy az emberek egyenlők legyenek. Mint Ön is tudja Balla úr pénzügyminisztersége idején a nyugdíjak több mint a másfélszeresét érték a nettó fizetéseknek. Akkor hogy is van ez tisztelt Uram? Ön szerint az a jogos, az az egyenlő, hogy a nyugdíjasnak másfélszer annyi jövedelme legyen mint a dolgozónak? Pont ezt az egyenlőtlenséget szüntette ész szünteti meg a volt és leendő kormány. Az átlag nyugdíj most a nettó átlagbér 90%-t éri, míg a gazdasági hatalmak esetében a nyugdíjasok a bérek 65-75 százalékát kapják. Ön azt kérdezi miért nem emeltük a nyugdíjakat is? Nos ha a nyugdíjakat is emeltük volna, akkor az átlagnyugdíj ma még mindig nagyobb lenne mint az átlag nettó fizetés. Balla úrnak már feltettem a kérdést, ő nem tudott vagy nem akart rá válaszolni, most felteszem Önnek is: Mondjon képviselő úr egy olyan országot, ahol a nyugdíjasoknak átlagban nagyobb a nyugdíjuk mint az adott ország átlag nettó fizetése.
Önök azt hírdetik hogy milyen dinamikusan fejlődik a Madén gazdaság.
Akkor viszont megkérdezem Öntől:
Mivel magyarázza a GDP csökkenését?
Mivel magyarázza a hazai beruházások csökkenését?
Mivel magyarázza a még mindig magas inflációt?
Mivel magyarázza a munkanélküliség ismételt emelkedését?
Mivel magyarázza azt hogy Madéniában nem egyenlőek az emberek? Tudnilik Ön válaszolta Balla Úrnak, hogy azért nem emelte a nyugdíjakat a kormány, mert rendezésre szorultak az arányok. Ha ez így is lenne akkor se magyarázható, hogy a reálbérek növekednek a reálnyugdíjak meg csökkenek.
Napirend előtti felszólalás: Külügyminiszteri felszólalás:
Tisztelt Házelnök Úr! Kedves Képviselőtársaim!
Az elmúlt négy év alatt rengeteget javult a madén külpolitika. Az előző ciklusban sikerült az Egyesült Államokkal közös környezetvédelmi és kutatási egyezmény aláírni. Gondolom ezt senki nem felejtette el. Az ENSZ üléseken rendszeresen részt vettünk, sőt még az Óceáni Szövetség elnökét is mi biztosítjuk. Afelett elkezdődtek a tárgyalások a G2O tagságunkat illetően is. Ezek komoly eredmények, amiket nem lehet elvenni a kormánytól.
A külpolitika az egyik legnagyobb odafigyelést kapja. Nagyon nehéz az arany középutat megtalálni, ami mindenki számára elfogadható. Vannak belügyi kérdések és vannak külügyi kérdések. Ami a szomszédos államainkban történik az belügy. Ennek értelmében Madénia nem léphet meggondolatlanul. A Nagy Interrai Háború tanulságos volt mindenki számára.
Az ENSZ-en és az ÓSZ-on belül, több területen hézag van a külpolitikai jogszabályok átvétele és ezek alkalmazása, illetve végrehajtása között. Sem az ENSZ, sem az ÓSZ nem tudott egy egységes ütemtervet kidolgozni, ami a szomszédos államainkat illeti. Akkor mi, hogy gondoljuk ezt? Mindent félretéve, a sok éves kölcsönös munkát, Gigantiával rossz viszonyt kezdünk el kialakítani? Ilyesmit a XXI században nem lehet és nem szabad. Belügybe nem szabad beleavatkozni. Ha beleavatkoznánk, még a NATO sem léphetne javunkra, hisz mi kezdtük el.
Természetesen Lemonellával nagyon jók a kapcsolataink. Gigantiával szintén és Tradentel is elkezdtük a tárgyalásokat. Még nem ÓSZ tagok, addig ellenben nem tudunk sem gazdasági, sem más anyagi segítséget nyújtanunk, mert belügyről van szó. Balla Péter képviselőtársam téved abban, mikor azt írja, hogy Tradentet több kérésre sem támogattuk. Tradent nem kért támogatást Madéniától. Mutassa meg nekemm, hol kért Tradent támogatást?
Ami Mastat illeti, ő nem is törekszik a békés megoldásra. Az ÓSZ sem tudott tenni ebben az ügyben előrelépni. Mivel nyugati határvidékünkön instabil a helyzet nem szabad meggondolatlan lépéseket tenni. Ami a hadsereget illeti, valaha éppen önök vitték le ilyen alacsony szintre a létszámot. Tehát hadseregünk nincsen, akkor háborúznunk sem szabad és ugrálnunk sem.
Több tárgyalás folyt már Lemonellával, Gigantiával a jelenlegi ügyben. Nehéz megtalálni a megoldást, mikor mindenki sérelmez valamit.
Még madénokat nem érint ez az ügy, addig nekünk nincs beleszólásunk. A menekülteket továbbra is ellátjuk, humanitárius segélyt természetesen nyújtunk, amit az ÓSZ és ENSZ előír. Több lépést egyenlőre nem tehetünk, még nem rajzolódik ki egy körvonal és Madéniát nem fenyegeti veszély.
Pénzügyminiszterként szeretnék válaszolni a nyugdíjakat és béreket érintő állításaira.
Négy éve a nettó átlagbér 187 taka volt, most 238 taka, az emelés négy év alatt 51 taka, azaz 27,3% százalék. Amitöbb mint négy évnyi infláció, ami 20-21 százalék közé tehető. Tehát a bérek reálértékben is növekedtek, s ha figyelembe vesszük, hogy az utolsó fél évtől eltekintve a dollárhoz képest növekedett a taka értéke, a bérek relatív értéke még nagyobb mint ahogy a növekedés mértéke mutatja. Az utolsó fél évben 12,8%-kal nőtt a nettó átlagbér köszönhetően a kormány által kidolgozott adókulcs határérték változtatásnak. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ezt az ellenzék is megszavazta.
Ami a nyugdíjkérdést illeti. Mondtam már Önnek Balla úr, hogy a nettó bérek és nyugdíjak közötti aránytalanságot akartuk elsősorban megszüntetni. A nyugdíjak egy bizonyos ponton több mint másfélszerese volt a nettó fizetésnek. Fejlett országokban az a szokás tisztel Elnök úr, hogy a nyugdíjak a nettó bérek 65-75, maximum 80 százalékát teszik ki. Nálunk jelen pillanatban az átlagnyugdíj 222, az átlag nettó bér 238 taka. Vagyis a nyugdíjak a bérek 93%-t érik. Vagyis egyáltalán nincs oka kétségbeesnie a nyugdíjak értékét illetően. A Kormány csak igazságossá tette a rendszert. Ön sem gondolhatja tisztelt uram, hogy a nyugdíjasoknak több legyen a jövedelmük, mint a dolgozóknak.
Ami a Gigantiának jutatott kölcsönt illeti. Már sokszor mondtam, hogy azt a pénzt csak gazdasági szociális segélynek szánta a kormány, s a pénz elköltését a Világbank felügyeli: Gigantia rendszeresen törleszti adósságáta kamatokkal együtt, tehát nem kell aggódnia a pénz miatt, sem Önnek sem Madénia egyetlen polgárának sem. S ráadásul, mikor a kölcsönt nyújtottuk még nem is volt polgárháború Gigantiában, az csak utána tört ki, így semmilyen formában nem lehet azt mondani, hogy beavatkoztunk volna a polgárháborúba.
Balla Péter, a Progresszív Párt – Szociáldemokrácia parlamenti képviselőjének napirend előtti felszólalása A progresszív értékrend és program, 2042
Tisztelt Házelnök Úr, Kedves Képviselőtársaim!
Azért kértem a felszólalásom lehetőségét, hogy mint a legerősebb ellenzéki párt elnöke képviseljem szavazóim érdekeit és értékeit a képviselőház előtt.
Az egyik ilyen fontos kérdés a nyugdíjak kérdése, több aspektusból. Az egyik, hogy az előző ciklusban a jelenleg is kormányzó koalíció egy atkát nem emelt a nyugdíjakon. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjak reálértéke átlagosan 20%-kal(!) csökkent, és ez a mi szüleink, nagyszüleink életét fenyegeti! A bérek reálértéke is csökkent, valamivel kevesebbel, mivel itt volt emelés, de nem inflációkövető. Nem értek egyet a kormánnyal abban sem, hogy egyre kevesebb a befizetendő nyugdíjjárulék. Ugyanis ez azt jelenti, főleg a csökkenő nyugdíjértéknek köszönhetően, hogy minél kevesebbet fizetnek be, annál kevesebbet fognak visszakapni. Ezt valahogy „kompenzálni” kellene az aktív rétegeknek.
A másik, általunk fontosnak gondolt pont, az az egészségügyi reform kibontása: vagyis csináljunk egy patikaliberalizációs törvényt. Ennek az lenne az értelme, hogy fájdalom- és más lázcsillapító gyógyszert nem csak gyógyszertárakban kapnának az emberek; megszűnnének a 100%-ig kötött áras gyógyszerek, a termékek kezdetben 25%-ban a piaci árak diktálnának, így működik a legtöbb nagyvárosi gyógyszertár; engedélyeznénk, hogy ne csak gyógyszerészek nyithassanak patikát, és ne legyen körzetesítve, azaz ne csak bizonyos méteren belül lehessen gyógyszertárat létesíteni. A mai rendszer, az egykori, biztosítási reform előtt, feudális korházi viszonyokra hasonlít: itt az ideje ennek a privilégiumnak is a lerombolására!
Külpolitikában szintén változtatásra van szükség: nem maradhatunk ki a kontinensünkön folyó ügyekből arra hivatkozva, hogy ez a másik ország „belügye”! Ha kölcsönt adunk az egyiknek, akkor aktívvá válunk, ne feledjék, képviselőtársaim! És én azt nagyon sérelmezem, hogy mondjuk egy érdekes „belső önigazgatással” rendelkező országot kölcsönnel támogatunk, addig mondjuk Tradent több kérése nem sikerült, nem is beszélve a Masta-féle országrész humanitárius segélyezéséről. Segítenünk kell a demokratikus gigantiai pártokat, közszereplőket, hogy ők egyesítsék majd Gigantiát, lehetőleg fegyver nélkül. Ha viszont a monarchisták teszik ezt meg, akkor egy instabil katonai junta lesz a szomszédunk, akiket nem elhanyagolható félkatonai szélsőjobboldali nacionalisták támogatnak. Nézzék meg a híreket, ezek a „politikusok” egyre népszerűbbek, mivel Gigantia fegyveres egyesítéséről és a szomszédos ellenségek lerombolásáról beszélnek.
A madén szociáldemokratáknak ezek lesznek a legfontosabb programelemei az elkövetkező időszakban, amit végre is szeretnénk hajtani Madenia és a madén emberek érdekében. Szeretném, ha ebben segítenének önök is, képviselőtársaim!
Kérem ne kongassa a vészharangot, a madén gazadság abszolút messze van a válságtól, sőt még a válság közeli állapottól is. Való igaz, tisztelt képviselő úr, hogy ebben a félévben a GDP csak 0,8%-kal növekedett, de azt elfelejtette hozzátenni, hogy az előző félévben a növekedés üteme 2,3% százalék volt. Vagyis ha összeadja az egész évi GDP növekedést igen szép számot kap. Főleg ha figyelembe veszi, hogy nagyon sok országban a GDP nem hogy nem növekedik, hanem egyenesen csökken.
Ami a külföldi beruházások leállítását illeti az teljes mértékben ellenzem. A madén gazdaság attól lesz erősebb, ha külföldön, az Unióban s azon túl is erős pozíciókat foglal el. S ez beruházás nélkül nem működik. Ami a szociális juttatásokat illetti, nem kell aggódnia, az állam kellő pénzt fordít rá.
Az hogy a nyugdíjak nem növekedtek az tény. Meg is mondom az okát kedves képviselő úr! Önök jogosan támogatták a nyugdíjasokat hisz támogatóik jelentős része közülük kerül ki. De a nyugdíjasok támogatása közben túlzásokba estek, amiért akkori miniszterelnökként részben engem is felelősség terhel, hisz nem figyelmeztettem Önt időben, hogy baj lesz. Közös kormányzásunk idején egy ponton kiszámoltam a nettó nyugdíj 1,65 szerese volt a nettó havi fizetésnek. Mondjon képviselő úr egyetlen olyan államot ahol a nyugdíjasok ekkora előnyben lennének a dolgozókkal szemben? Én nem tudok. Ezért is nem növeltem a nyugdíjakat, mivel azok még mindig magasabbak mint a nettó átlagbér, de az arány csökkent, már nem 65 százalékkal csak 10 százalékkal kapnak többet nyugdíjasaink, mint a dolgozók. Egyetlen takát sem vontunk el a nyugdíjasoktól, csak nem emeltük, hozzájuk akarjuk felzárkóztatni a dolgozókat, hisz nyugdíjasaink is beláthatják mégsem volt rendjén, hogy több legyen a járandóságuk, mint a dolgozóké.
A kormány igenis szép munkát végez a gazdaságban. Bevándorló madénoknak teremtett, s fog is teremteni munkát. A minimálbért pedig folytatva az előző kormány tevékenységét folyamatosan emeli. Olyan mértékben, hogy az ne veszélyeztesse az inflációt, s az államháztartást. Megemlíteneém, hogy a az infláció jelenleg 0,5%-kal kevesebb mint a kormányváltás pillanatában, tehát e téren sem végez rossz munkát a kormány.
Válasz Balla Úrnak a nemzetiségi kérdéssel kapcsolatban
Tisztelt Balla úr!
Először is csak azt tudom mondani amit annak idején Széll úrnak is mondtam én sem Önt, sem Széll urat nem tartom nácinak vagy fasisztának. Kérem amennyiben tud mutatni egy interjút vagy felszólalást, amelyben én Önt fasisztának, vagy nácinak neveztem mutassa fel, ellenkező esetben pedig mint Ön is említette félreértette a szavaim. Viszont ha félreértette a szavaim nem etikus az Ön részéről a téves értelmezéssel a nagyközönséget bombázni.
Ami azt elleti, hogy Önök mindig is a kisebbségek önkormányzati rendszere mellett voltak érdekes állítás. Miniszterelnökségem 8 éve alatt semmiféle tanácsot nem kaptam Öntől vagy Széll úrtól arra vonatkozólag, hogy a kisebbségek képviseletét, önkormányzati rendszerét megoldjuk. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ezt mi liberálisok sem ajánlottuk az Önökkel koalícióban kormányzott évek alatt. A törvényjavaslat s most már a KDSZ érdeme, s én jónak tartom. Nem arról van szó, hogy csak diplomás emberek lehetnek kisebbségi képviselők, hanem azt mondtam Balla úr, hogy mikor a törvényjavaslatot készítettük, velük egyeztettünk velük tárgyaltunk. S azt mondtam hogy a kisebbségek elismert szellemi vezetői fognak képviselőket javasolni.
Ami a harmadik pontját illeti a felszólalásának én nem tudok önnel egyetérteni. Az országunkban élő zsidó polgártársainkat, akárcsak mint mondtam elismert vezetőik is, zsidóknak tartom. Amit ön említett bizonyára úgy van, biztos vannak olyanok a zsidók között Európában, akik a németnek magyarnak vagy tartják magukat. De mint tudja ezekben az országokban pont az ottani zsidóság kezdeményezésére népszavazásokat tartanak,tartottak vagy fognak tartani arról, hogy a többség elismeri e őket nemzeti kisebbségnek. Mármost tisztelt Balla úr, ha a zsidók többsége Európában magyarnak németnek, lengyelnek, stb. tartanák magukat akkor miért kérik, a népszavazást ezekben az országokban arról, hogy elismerjék őket nemzeti kisebbségnek?
Mint tudja Balla úr, Madéniában a törvény a zsidókat is a nemzeti kisebbségek közé sorolja, s az Ön álláspontját e téren nem tudom támogatni.
Balla Péter, a Progresszív Párt képviselőjének napirend előtti felszólalása Napirend előtt a gazdaságról
Tisztelt Ház, Képviselőtársaim, Elnök Úr!
A madén gazdaság teljesítménye, már vagy 20 éve, kiemelkedő az egész világon. Ez azért is nagyon jó, ugyanis jelenleg a kontinensen nincs versenytársunk: Lemonella nálunk is kisebb, Gigantia pedig „Interra beteg embere”. És a kormány, valós és jogos eredményekre hivatkozva, saját gazdaságpolitikájának tudja be az eredményeket. Viszont aggasztó jelek mutatkoznak itt is: míg az árfolyamok nagyon jól teljesítenek, és a beruházások is nagyarányú növekedése mutatható ki, de a GDP mindössze 0,8%-kal emelkedik, és az infláció is nagyon magas.
Ha fellapoznak Tisztelt Képviselőtársaim néhány közgazdaságtani és történelmi könyvet, láthatják, hogy az 1929-33-as nagy világgazdasági válság két momentummal kezdődött: óriási gazdasági túltermelés és hitelválság. Úgy tűnik, hogy a túltermelés már megjelent, így pár lépésre lenne szükség: a külföldi beruházásokat szinte teljesen eliminálni, azokat az összegeket szociálpolitikai célokra fordítani. Ugyanis a nyugdíjak a kormányváltás óta nem növekedtek, míg a bérek reálértéke is csökkent 2038 óta nem nőttek az infláció mértékével, és a kormány infláció-leszorító intézkedései nem váltották be a hozzájuk fűződött reményeket. Éppen ezért 2042-től gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. Egy olyan gazdasági csomag kell, ahol nem kell megszorítás, hanem épp ellenkezőleg, szociális gazdaságirányításra van szükség! Ahol, ha bekövetkezik egy válság és recesszió, ami megeshet, nem mennek tönkre családok, emberek, hanem a szociális védőháló gondoskodik róluk, míg el nem ül a vihar.
Ha a progresszívak részt vehetnek a következő kormányban, akkor a madénok biztosak lehetnek a saját győzelmükben.
Balla Péter napirend előtti felszólalása Ki is a nemzetiségi kérdés valódi zászlóshajója?
Köszönöm a szót, Házelnök Úr, Képviselőtársaim!
Mostanában ez a téma nagyon népszerűvé vált, sokak szerint azért, mert az ellenzék „felfújta” ezt a témát. Szerintem ez nem így van. Éppen, hogy a baloldal kész foglalkozni ténylegesen a kisebbségi kérdéssel. Ugyanis mi vagyunk és voltunk azok, akik szerint kell a kisebbségi önkormányzati rendszer, amely minden országban a legjobban tudja védeni a kisebbségek érdekeit. Ezzel szemben a kormány beterjeszt egy törvényt, amely képviseletet biztosít a nemzetiségeknek: itt mondanám, nekünk nem az ideával, hanem a megvalósítással van problémánk: ugyanis ha a kormánypárti jelölőbizottság fogja kiválasztani a tagokat, akkor ezt nem csak politikai problémákat vet fel, hanem elitizál: Aronba Képviselő Úr azt nyilatkozta, hogy ide okos, diplomás embereket választanának. Kérdezem én, hogy miért nem választhatják meg ők a saját reputációjukat, miért kell ezt a nagypolitikának elintézni? Miért nem dönthetik el, hogy ki az az aktivista, aki nem veszi figyelembe azt, hogy ki van kormányon ki van ellenzékben.
Innen üzenném a koalíciós politikusoknak: attól, hogy én nem sorolom a zsidókat nemzetiségbe, nem vagyok, és nem vagyunk fasisztoidok! Ugyanis az egyik sajtótájékoztató anyagából ezt szűrtem le, idéznék is, ha nem bánnák: „Modern időket élünk most Balla úr s elég szomorú, hogy Ön mint egy baloldali progresszív párt vezető személye ragaszkodik azokhoz a téves ideológiákhoz, mely a 20. században katasztrófához vezetett.”. Viszont szerintem Aronba Úr szavait csak félreértettem. Remélem ki tudunk abban egyezni, hogy a zsidók, akik Madéniában élnek, madénok.
Szóval, attól, hogy a zsidókat én vallási kisebbségnek tartom, nem vagyok náci! Ezek az emberek szerte a világban annak valljál magukat, ahol élnek: németnek, lengyelnek, magyarnak, orosznak, madénnak.