Témaindító hozzászólás
|
2008.11.05. 20:44 - |
Napi Hírek
A Haladás lapja!
|
[34-15] [14-1]
Mi lesz a választásokon?
Ezt most egyre gyakrabban teszik fel az emberek, mivel egyre közelebb vagyunk ’42-höz. Milyen irányvonalak következhetnek be a madén bel- és külpolitikában. Most ezek mentén szeretném a pártok ígéreteit és szlogenjeit végignézni. Mire összpontosítanak az egyes pártok, és mi van valóban az országban?
Madénia egy erőteljesen fejlődő ország, ahol a gazdaság a 2022-es választás óta (amikor a szociáldemokraták, liberálisok és szocialisták első kormánya alakult meg) egy húszéves emelkedési pályán halad végig a gazdaság. A mai kormány elévülhetetlen érdeme, hogy a regisztrált munkanélküliség szinte megszűnt. Ugyanakkor az infláció olyan magasságokban van évek óta, amely könnyen a munkanélküliség növekedéséhez vezethet. És ez a tartós 5%-os infláció valóban a bérek, de még inkább a nyugdíjak, jelentős reálérték csökkentéséhez vezetett. Ehhez a két tényezőhöz (és az aktuális külpolitikai helyzethez alkalmazkodva) járul hozzá a gigantiai „lőporos hordó”. És ezek az ügyek közt folyik leginkább a politikai harc kormány és ellenzék között. Most pedig vizsgáljuk meg a politikai pártok viselkedését!
A kormánypártok közül a KDSZ egy általa megszokott, inkább általánosságokról szóló kampányt csinált, hasonlóan az eddigihez. Ez mutathatja a választók felé, hogy a párt megpróbálja lefedni a teljes madén társadalmat. Ugyanakkor ez veszélyes is lehet: minden társadalmi csoport máshogy képzeli el, hogy mi jó neki. Így egy nagy, tömegpártnak elég nehéz helyzetben van egy ilyen esetben. És a baloldali ellenfelek mellett megjelent a konzervatívok kvázi jobboldali ellenfele, az MPP. Így nincs könnyű helyzetben a vezető kormánypárt. Szavazóik leginkább vidékről és a vallásos emberekből kerül ki. Ezért nem rossz a pártnak, ha minél alacsonyabb a részvétel, ugyanis akkor a vidéki szavazatok dominánsabbak a városinál, ahol inkább a baloldali pártok erősebbek.
A liberálisok szintén kihangsúlyozzák a koalíció érdemeit, néhol túlságosan is: a párt elnöke, Kacy King szerint ilyen sikeres koalíciója még nem volt Madeniának. Ez ismételten könnyű támadási felületet biztosít a progresszívaknak. Ez olvasható – és hallható – ki Balla beszédéből, aki szerint a legfontosabb lépések, amik hozzájárultak a gazdaság látványos fejlődéséhez, a szociálliberális kormány eredménye. Idesorolja az egészségügyi és adóreformot. Így aztán semmissé válhat az LP kijelentése, illetve az emberek kétkedhetnek. A közalkalmazottak körében töretlen népszerűségnek örvendenek.
A Progresszív Pártnak most, hogy első parlamenti választása lesz, nagyon jó eredményt kell elérnie, amivel vagy a kormány vagy a parlament vezetőereje legyen. Nem csupán a vezető ellenzéki párt szerepére gondolok, ezt már betöltik. Ugyanakkor, ha az első két helyet megszerzi, akár ellenzékben, akár kormányban lesz, hivatkozhat a mögötte álló tömegekre, és ez óriási fegyver egy pártnak. Kampánya, most először az elmúlt 20 évben, leginkább a szociálpolitikára van kihegyezve. Ez Balla Péter eredménye lehet, aki a párt balszárnyának vezéralakja, és ebben most kiegészül az egykori szocialista vezetővel, Széll Endrével. A párt centruma felé orientálódik ifj. Peter Smith. Míg Hegedűs Döméről ezt nem tudjuk megállapítani. De így kiegészítve egymást a Szociáldemokrácia egy dinamikus választási kampánnyal rukkolt elő. A PP-SZ szavazóbázisa igen változóvá vált: egyrészt a vidéki kisgazdaságokban dolgozók (a „TÉME-emberek”) még nem felejtették el az agrárium átalakítását, amit helyben a baloldal szinte teljesen magának tulajdonít. A nyugdíjasok és a bérből-fizetésből élők még mindig a legdominánsabbak, ugyanakkor megjelentek a fiatalok, és néhány liberális értelmiségi is csatlakozott a párthoz az LP melegházasságokra vonatkozó döntése miatt.
A Kommunista Párt hasonlóan politizál mint hosszú évek óta, szavazói a vidéki és a városi legszegényebbekből kerül ki. Egyre több közös pontot találnak a PP-SZ-szel mondjuk a külpolitikában.
A Madén Polgári Párt (amely a madén középosztály pártja szeretne lenni) megerősödése kár ellenfelet hozhat a KDSZ-nek.
Tomori Pál |
|
|
|
Kampány és a választások előtt
Úgy gondoltam, itt az idő, hogy mint politikai elemző megnézzem, mi történt a választások után, ami igazi unikum volt a madén közéletben.
Egy évvel ezelőtt megalakult a konzervatív-liberális koalíció. Ez rég nem látott egységbe kovácsolta a baloldalt: az erőiket megosztó két kisebbik koalíciós párt (szociáldemokraták, szocialisták) egyesültek, és felvették a Progresszív Párt – Szociáldemokrácia nevet. Ezzel tulajdonképpen dinamizálták magukat, ami látszik a közvélemény-kutatásokban is: az egyesüléskor (tulajdonképpen a választáson) 29%-on álltak, míg a regionális választások előtt 36%-os eredménnyel már a 3%-os hibaháton kívül esnek (a második helyezett LP 8%-kal van lemaradva). És ez ténylegesen a párt dinamikájának, arculatváltásának köszönhető, plusz sokkal jobban kommunikálnak. Természetesen lökést adott nekik a háború, és az ott kifejtett nagy akarat (Balla kvázi a harcmezőn tartott sajtótájékoztatót Alex Derron mára tradenti politikussal) meghozta az eredményét. Segítette őket a gazdaság romlása is.
A liberálisok a második legerősebb párttá váltak: ebben „segítette” őket a koalíció, amelyben több baloldali liberálist elvesztettek, őket a progresszívok kebelezték be. Most viszont teljesíthetnek a regionális választásokon. Ha pedig tudják tartani a centrista szerepet, tehát sem balra, sem jobbra nem kötelezi el magát, ők nyerhetik meg az ingadozó függetleneket.
A KDSZ, úgy látszik, kormánypárt lett: mint minden országban, itt is erősen csökkent a vezető kormánypárt támogatottsága. Szerintem ez kitart még egy évig, és érdekes lesz, hogy ezt kihasználja-e az ellenzék. És megtud-e ebből a gyengélkedésből erősödni az új párt, a Madén Polgári Párt.
A Kommunista Párt tartja magát.
Érdekes lesz.
Tomori Pál |
|
Új párt Madeniában
Ma megalapult a Madén Polgári Párt (MPP) a 6.pozícióban (azaz mérsékelt jobb).
Üdvözöljük az új pártot és sok sikert kivánunk nekik Madenia politikai szinterén.
|
Interjú Széll Endrével
R: Az utóbbi napokban heves vitában volt a kormánnyal és a Parlament elnökével.
SZ: Igen így volt. Az igazság az hogy Madéniában úgy látszik a kormány azt csinál amit akar.
R: Ezt hogy érti?
SZ: A vitában olyan dolgok történtek ami egy demokráciában szerintem nem történhet meg.
R: Mikre gondol?
SZ: Például, amikor az ellenzék kérdéseire csak többszöri felszólításra, sértődve, indulatosan válaszolnak.
Vagy amikor olyan reagál a kérdésre akinek nem lehetne szót adni, és a Házelnök ahelyett hogy rendet tenne az ülésteremben még tovább szítja a feszültséget.
Vagy például amikor antiszemitizmussal vádolják az ellenzék egyik vezérét.
R: A házelnök kérésére lejátszotta a felvételeket nem?
SZ: De lejátszott egy részletett, amiben nem mondtam, hogy a kormány alkotmányellenes lenne, mindössze annyit, hogy az alkotmány szerint válaszolniuk kellene...
R: A Házelnök több esetben kifejtette, hogy az ellenzék nem ismeri az alkotmányt.
Sz: Igen így volt, de kérdem én az a Házelnök ismeri, aki nem biztosítja az ellenzék jogait? Sőt tovább megyek a kérdező képviselőt figyelmezteti és nem azt a képviselőt aki tűrhetetlen hangnemben, és lehetőség nélkül a házszabályt megszegve felszólal.
R: Önnek mi a véleménye a "zsidó kérdésről" ?
Sz: Miután a baloldalt a Házelnök Úr lefasisztázta, sok választást nem engedélyez nekünk. Azonban én megkérdezném tőle hogy miért pont a zsidó vallás kapjon képviseletet? Miért nem a katolikus vagy a református vagy a jehovista?
R: Hogyan szavaznak a beterjesztett törvényjavaslatokra?
Sz: Még nincs hivatalos álláspont. Azonban a KDSZ által benyújtott oktatási törvényjavaslatok szerintem feleslegesek Madéniának megfelelő oktatási törvényei és rendeletei vannak.
R: Mire számítanak a régiós választásokon?
Sz: Egyértelműen arra számítunk, hogy tovább erősődik a Párt. Én személy szerint Natari régióban indulok.
R: Köszönöm az interjút |
Széll Endre sajtótájékoztatója:
Tisztelettel köszöntök Mindenkit!
Mint azt Önök is tudják a választások óta a baloldali szövetség azaz a PP-SZ ellenzéki szerepet tölt be Madénia életében.
Viszont az elmúlt 20 év során Madénia életében nem történtek olyan súlyú kormányzati döntések, cselekedetek, amilyeneket az új kormány művel.
Lássuk sorjában:
1. A Parlament felhatalmazása nélkül hatalmas pénzügyi kölcsönt nyújt a polgárháborús helyzetben lévő Gigantiának
2. Elfogadtat egy olyan kisebbségi törvényt, amely ellentétes a Madén Alkotmánnyal
3. Több, mint féléve nem válaszol az ellenzék által feltett kérdésekre
Felszólítom a Kormányt a demokrácia lábbal tiprásának befejezésére!
Köszönöm a részvételt.
|
A Progresszív Párt az Alkotmánybírósághoz fordul
Ezt a közleményt adta ki az ellenzéki párt, miután parlamenti koalíció elfogadta a kisebbségek parlamenti helyeiről. A párt szerint etikátlan, hogy a kormány jelölje az új kvázi kormánypárti képviselőket: "Ez egy undorító és etikátlan dolog, amihez felakarják Köztársasági Elnök Urat is használni erre a célra." - fogalmaz a nyilatkozat. |
Ifj.Peter Smith beszéde a Gavelai ősi téren:
Üdvözlöm az idegyülteket!
Ifj.Peter Smith vagyok, apám neve gondolom ismert önöknek. Remélem enyém is az lesz! -legyen!-
Fiatal vagyok még de remélem "apám" tapasztalatáról ebben az öt évben sokminden rám ragad és folytathatom azt amin ő dolgozott eddig. - folytasd! hajrá!-
Köszönöm figyelmüket! |
Peter Smith: "A kormány nem jól kezdte a dolgokat..."
- Mi a vélemény a K1-ről?
Örülök, hogy a párt támogatottsága nőtt. Bár ez az ország gazdaságának romlása miatt várható volt.
- A gazdaság elég rossz állapotban van, ami elemzők szerint nem külső hatásra lett ilyen. Mi lehet az oka?
A kormány nem jól kezdte a dolgokat, reméljük orvosolják.
- Önöknél "bújik" a gigantai ellenzék és a radikálisok vezetője. Mint kiváló külpolitikus, mit gondol a kialakult helyzetről?
A gigantiai helyzet ugyan úgy ledöbbent, mint pár éve mikor hasonló eset volt, de várható volt a monarchisták egyre nagyobb ellenzése miatt. Én személy szerint remélem, megoldódik az ügy több halálos áldozat nélkül.
- Változtat-e valamit az amerikai-madén kapcsolatokon Barack Obama győzelme. Az Ön pártelnöke saját bevallása szerint is a külpolitikában republikánus (beavatkozás-párti).
Én nem hiszem, legalábbis én szemszögömből nem számít, ki ül abban a bizonyos székben... Na jó, szélsőségeseket kevésbé kedvelem,de ha jól végzik dolgukat, akkor velük is szívesen beszélek. Szerintem Balla úr sem fogja emiatt Amerikát háttérbe taszítani.
|
Széll Endre bizakodó az új pártot illetően
- interjú az egykori szocialista pártelnökkel -
- A K1 eredményeit látva sok elemző szerint érdemes volt az egyesülés. Egyetért?
Igen a K1 egyértelműen megmutatja hogy az új szövetség a legnépszerűbb párt Madéniában.
- Elég rossz mutatókkal kezd az új kormány. Ön szerint mi ennek az oka?
Az adatok azt bizonyítják, hogy nem véletlenül kongattuk a vészharangot az új koalíció megalakulásakor.
A mutatókba biztosan beleszámít a Gigantiai helyzet de a munkanélküliség megnégyszerezése sokkoló hatású.
- Mi lesz pártja legfontosabba programpontjai ellenzékben?
1. Alkotmánymódosítás
2. Szociális igazságosság
3. Oktatási és egészségügyi reform folytatása
- Megintette Önöket a miniszterelnök, amiért felszólalnak a Parlamentben, és kritizálják a kormányt.
Igen, ezt még mindig sérelmezem. De nem fogom hagyni, hogy az új kormány támadja a Demokráciát!
- Sikerül ismét megerősödni a madén baloldalnak, mondjuk a regionális választásokra?
Én úgy érzem igen. Fontos bázis Gavela, Natari, Dél-Madénia. De a többi területen is javulnia kell a baloldalnak. |
Napi Hírek
A Haladás lapja!
|
|