Témaindító hozzászólás
|
2009.06.03. 21:08 - |
L-Press
Szerkesztőségi közlemény:
Az L-Press a diktatúra előtt liberális hangvételű napilap volt több évtizedes történelemmel. A junta hatalomra jutása után az újság bíráló írásokat jelentetett meg. Természetesen, az adott körülmények között néhány hét után az újságot a junta vezetői betiltották, a szerkesztőket üldözni kezdték, voltak akiket bebörtönöztek másoknak sikerült külföldre menekülniük. A junta bukása után, az újságírók kiszabadultak a börtönből, illetve visszatértek az emigrációból, s újraindították a lapot. Az újság a továbbiakban is a liberális értékeket kívánja közvetíteni, mindazonáltal szívesen közöl le interjúkat, cikkeket más értékrendeket valló politikusokkal is.
|
[156-137] [136-117] [116-97] [96-77] [76-57] [56-37] [36-17] [16-1]
Interju Lajossal:
R: Köszönjük, hogy nyilatkozik!
L: Én köszönöm a lehetőséget!
R: Elegedett a választási eredményekkel?
L: Lehetett volna jobb, is de elegedett vagyok.
R: Nem zavarja, hogy nem kapott minisztériumi tisztséget?
L: Egyátalán nem. Sőt, inkább még örülök is.Úgy érzem, hogy még nem tudnák megbirkózni, az ilyen kemény munkával. Viszont egyeztettem Arnoval, hogy én leszek az LDP szóvivője.
R: Maga szerint, a mostani kormány jobban meg fog bírkozni a válsággal, mint az előző?
L: Igen. Az előző kormányban óriási komunikációs gondok voltak, de ezt nem részletezem.
R: Köszönjük a riportot! |
Szerkesztőségi hírösszefoglaló
A Lapunkhoz eljutott információk szerint a választások rendben lezajlottak. A részvételi arány némileg elmarad a két évvel korábbihoz képest, de a 78% így is igen magas értéknek számít.
Adataink szerint a 9.596.000 választásra jogosult személy közül 7.484.880 élt állampolgári jogával. A pártok a következő eredményt érték el:
SZO – 1.669.232 szavazat
KPMKSZ – 1.668.932
SZMP – 1.047.886
DSZP+BDSZ – 965.552
CF – 823.339
MDP – 583.822
LDP – 576.337
MKP – 149.698
Lapunknak nyilatkozva Arno LDP pártelnök elégettségét fejezte ki az eredmények láttán. Kiemelte az LDP képviselőinek száma 12-ről 15-re növekedett, s a szavazóik száma is növekedett mintegy 90.000 fővel a két évvel korábbi választáshoz képest. Elmondta, már gratulált Fodor Döme SZO pártelnöknek a választási győzelemhez, s a koalíciós tárgyalások elkezdődtek.
|
Választási hirdetés:
Szavazzon a kommunista Pártra!Szavazzon az MKP-ra!
Ez a harc lesz a végső! |
Fizetett választási hirdetés:
Szavazzon a Liberális Demokrata Pártra!
LDP
- Mert lehet másként is! -
|
Arno Berthus beszéde Dabukkában
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Ismertettük a választási programunkat ahhoz nehéz bármit is hozzátenni.. Fontosnak tartom kiemelni a további privatizáció szükségességét, ami azonban nem lehet öncélú. Ügyelni kell arra, hogy a befolyt összeget célszerűen használjuk fel.
Láthattuk a kormány elmúlt kétéves tevékenységét. A költségvetések egymásnak ellentmondtak, az első a megszorításokról szólt a második az osztogatásról, ugyanakkor munkahelyteremtésről, szociális támogatásról, a kultúra a sport s a környezetvédelem megerősítéséről. Furcsának tartom, hogy a kormány két év alatt egyetlen takát sem költött kutatásra, fejlesztésre. Ezt nem sok kormány mondhatja el magáról.
Mi nem tartjuk megoldásnak azt mi az első évben történt, a szociális juttatások negyven százalékos csökkentését. Ugyanakkor azt sem tudjuk megígérni, hogy minden évben 10 vagy még ennél is nagyobb százalékarányban emelni tudnánk a béreket nyugdíjakat. Madénia ehhez még nem elég erős.
Fontosnak tartjuk, hogy évről évre elkerüljük az infláció nagyfokú ingadozását. Az nem megoldás hogy egyik évben az inflációt levisszük 10-ről 0,5%-ra majd onnan felemeljük 6,3%-ra. Így sem a bankpiac, sem a befektetők nem tudnak tartósan tervezni, hosszú távra senkinek sem érdeke sem kölcsönt adni, sem kölcsönt felvenni, hisz nem tudja a következő évben mire számíthat. E téren is kiszámíthatóságra fogunk törekedni ha kormányzati szerepbe jutunk.
Ma a Liberális Demokrata Párt erősebb mint a 2010-es választások idején. Jó politikát folytatunk, s ezt a választók is értékelik. Bízom benne az új Parlamentben már a jelenlegi 12 helyett 15-17 mandátummal fogunk rendelkezni. Ehhez azonban az Önök segítségére i szükség van. Kérem azokat, akiknek tetszését elnyerte programunk szavazzon a Liberális Demokrata Pártra!
Köszönöm!
|
Elemzés
Lapunkban időnként elemezzük a gazdasági-politikai folyamatokat, most az elmúlt két év kormányzati tevékenykedését tekintjük át:
Kezdjük talán az egyik legégetőbb kérdéssel a munkanélküliséggel. Az első évben a kormány nagy számban bocsátott el embereket, aztán a másodikban, még ennél is nagyobb számban teremtett munkahelyeket, így összességében a két év alatt fél százalékkal, azaz mintegy hatvanezer emberrel csökkent a munkanélküliek száma.
A GDP a második évi minimális emelkedés ellenére is összességében fél százalékkal csökkent az elmúlt két évben.
A kormány második évének tevékenykedésére általánosan elmondható, hogy igyekezett visszaadni azt, amit az első évben elvett. Megfigyelhető ez a költségvetésben az egyes ágazatok támogatásában, de a szociális juttatások s a bérek nyugdíjak emelésében is.
Az infláció változása igen nagymértékű volt, előbb 10-ról lecsökkent 0,5%-ra, majd ismét emelkedni kezdett 6,3%-ra.
Az államkincstár némileg gyarapodott két évvel ezelőtt 1.7 milliárd taka volt tartalékban, most 2.4 milliárd.
A közelgő választásokon az emberek véleményt mondanak az elmúlt két évről, elmondható, a kormányzás során a kormánypártok megítélése lecsökkent jelentős mértékben, nagy kérdés, hogy a népszerűséget kétségkívül növelő intézkedések milyen eredményt hoznak a választásokon.
|
Interju Arnoval
R:Üdvözlöm
A: Én is Önt!
R: Haibu úr figyelmeztette önt ne forduljon a konzervatívok felé!
A: Hűha! Akkor most nekem meg kéne ijednem?
R: Ön szerint?
A: Aligha, üzenem Haibu úrnak, elég nagyfiúk vagyunk az LDP-ben s eltudjuk dönteni mi jó az országnak.
R: Ez azt jelenti...?
A: Ez nem jelent semmit, csak nem szeretem ha más pártok tagjai próbálják elmagyarázni nekünk liberálisoknak mi jó, s mi nem. Megjegyzem Haibu úr jobban tenné ha valami programon törné a fejét az helyett, hogy fogadatlan prókátort játszik. Az elmúlt másfél év megmutatta milyen az mikor egy kormánynak nincs programja, ha meg van az hevenyészett s semmire sem jó, s nem támogatja sem a miniszterelnök sem a pénzügyminiszter, felmerül a kérdés akkor egyáltalán ki támogatta?
R: Hát a gazdasági miniszter úr s a kormány többi tagja?
A: Valóban? Ahogy így haladunk előre az időben egyre több volt kormánytag határolódik el a saját programjuk elől. A végén kiderül nem is látta senki a költségvetést az csak úgy véletlenül került az elnök úrhoz.
R: Cinikus nem gondolja?
A: Inkáb ironikus, de a lényeg akármilyen kormány lesz is a választások után, az csak jobb lehet mint az ami az elmúlt másfél évben volt.
R: Önök közreadták elképzeléseiket....
A: Igen s ha kormányra kerülünk azon leszünk, hogy meg is valósuljon.
R: Köszönöm az interjút.
|
- hogy azok ne veszélyeztessék a költségvetés stabilitását.
- 7. Kisebb államot. Régi liberális elv. Azonban tisztában kell lenni a realitásokkal jelenlegi feltételek között felelőtlenség lenne a közalkalmazottak nagyobb méretű elbocsátása. Biztosan nem fogunk egyszerre több mint 300 ezer embert munkanélkülivé tenni. A közigazgatást akkor fogjuk csökkenteni, ha az ott dolgozóknak az állást tud kínálni az állam vagy magánszemélyek más területeken.
- 8.Célszerűbb oktatást: Azt szeretnénk, ha a felsőfokú oktatási intézményekben nagyobb hangsúlyt helyeznének a gyakorlati oktatásra. Jogosan várhatjuk el, hogy gyakorlati szakembereket kapjunk s ne szobatudósokat.
- 9. Kultúra támogatása! Szeretnénk ha a kormány támogatná a kulturális rendezvények megtartását vidéken s a fővárosban egyaránt, szeretnénk ha kultúra támogatása az egyik prioritása lenne a kormánynak.
- 10. Tisztább Madéniát! Szeretnénk ha folyóink, környezetünk, tisztább, egészségesebb lenne, az ezeket szennyező cégeket gyárakat példásan meg szeretnénk büntetni. Fontosnak tartjuk a zöld övezetek létrehozását úgy vidéken mint a fővárosban is.
- 11. A madén sport felvirágoztatását! Fontosnak tartjuk, hogy egyre több szakosztály kerüljön felvételre a nemzetközi szervezetekben. A kormányban fontos szerepet szánnánk úgy a csapatsportok, mint az egyéni sportok támogatására. Elsősorban a nagy hagyományokkal rendelkező madén labdarúgás és teniszt világszinten is az élmezőnybe szeretnénk segíteni.
- 12. Átláthatóbb támogatást nyújtanánk a földműveléssel foglalkozóknak. Véleményünk szerint a földművelésügy miniszternek a gazdálkodókkal egyeztetve az ő óhajaikat kívánságaikat kell egyeztetnie a kormány lehetőségeivel s terveivel.
- Ezt szeretnénk elérni! Ha programunk elnyerte tetszését a választásokon szavazzon a Liberális Demokrata Pártra!
- LDP
Mert lehet másként! - |
LDP
- Mert lehet másként is! –
- A Liberális Demokrata Párt be szeretné bizonyítani, hogy az országot sújtó gazdasági válásra más megoldás is adható, mint amit a volt kormány kínált! Ehhez a bizonyítási lehetőséghez kérjük a választópolgárok bizalmát!
- Mi az amit szeretnénk:
- 1. Egységesebb átláthatóbb kormányzást Az első és legfontosabb: ha kormányzati szerepre kerülünk, olyan kormány tagjai szeretnénk lenni, melynek tagjai megbecsülik s megértik egymást. Kidolgoznak egy közös programot, s ahhoz tartják magukat, nem a népszerűségi mutatókat nézik, hanem az ország érdekét tartják szem előtt.
- 2. Aktív külpolitikát. Azt szeretnénk, ha országunk rendezné viszonyát a nagyhatalmakkal. Mind több nemzetközi szervezet tagjává válna, s ha a nagy célt a madén-gigant megbékélést eltudnánk érni, akkor nyitva lenne az út a távlati cél az Interra Unio létrehozása előtt. Ez mellett elengedhetetlen, hogy jó viszonyt ápoljunk a világ gazdasági-politikai nagyhatalmaival.
- 3. Gazdaságpolitika: Fontosnak tartjuk a hazai-kis és közép vállalkozások megerősítését. Tervezzük adójuk csökkentését, ez mellett támogatás nyújtást számukra. Hosszú távon ugyanis csak a multinacionális cégek jóindulatára támaszkodni hiba volna.
- 4. Privatizáció: A jelenlegi kormány nagy mértékű privatizációt hajtott végre, így a ciklus első felében elhamarkodott privatizációt nem hajtanánk végre. Az első egy évben megtárgyalnánk koalíciós partnereinkkel mely cégek gyárak eladására hajlandóak, s a későbbiek folyamán ezek eladásából befolyt összegből is munkahelyeket teremtenénk.
- 5. Munkahelyteremtés: A privatizációból mint említettem a volt kormánynak hatalmas bevételei származtak ezeket az összegeket munkahelyteremtésre akarjuk felhasználni. Célunk, hogy a jelenlegi közel 13 százalékos munkanélküliséget jelentős mértékben csökkentsük.
- 6. Pénzügyek: Fontosnak tartjuk elérni, hogy a MNB kamatlába összhangban legyen az inflációval s hogy elkerüljük az olyan eseteket mint z előző időszakban volt, hogy 0,5%-os infláció mellett 12% legyen a kamatláb hisz így a hitelnyújtás s hitelfelvétel igencsak megnehezül, fontosnak tartjuk, hogy a járandóságok növekedjenek ütemesen a gazdaság fejlődését s az inflációt követve oly mértékben azonban, hogy azok ne veszé |
Interju Arno Berthusszal!
R: Jó napot Elnök úr!
A: Önnek is!
R: Előrehozott választások…
A: Igen miután Vérvölgyi Jázmin elnökasszonynak nem sikerült többségi kormányt alakítani nincs más megoldás. A harmadik legtöbb mandátumot szerző párt elnöke Fodor Döme úr hivatalosan is benyújtotta javaslatát a Parlament feloszlatásáról. Így véleményem szerint jól mérte fel a helyzetet a Köztársasági elnök úr a választások kiírásával.
R: Mire lehet számítani a választásokon?
A: Két párt esélyes a győzelemre a KPMKSZ és az SZO. Mi liberálisok jelenleg 7,1%-on vagyunk jelenleg, sikernek tartanám a 8-9% közötti eredményt. Ha 9 százalék fölé kerülnék az pedig óriási eredmény lenne.
R: Mire kívánják a polgárok figyelmét felhívni a kampány során?
A: Elsősorban azt szeretnénk kiemelni mi mit tennénk másként mint a volt kormány. A megszorítások túlságosan is drasztikusak voltak. Ilyen mértékű privatizáció mellett, mikor ilyen hatalmas összegek kerültek az államkincstárba nem lett volna szükséges a szociális juttatások ilyen mértékű csökkentése, s a kultúra sport s a környezetvédelem is maradhatott volna változatlan.
R: Egyébként érdekesség, hogy a parlamenti bizalmatlansági indítvány is a jelek szerint elbukik.
A: Igen, ha Kelemen úr önszántából nem mond le, a szavazás után is ő maradt volna a miniszterelnök.
R: Köszönöm az interjút.
|
Elemzés
Lapunk időnként elemzést tesz közzé a politikai gazdasági mutatókról, folyamatokról
A mai számban a választások óta eltelt egy évet elemezzük.
A kormány tevékenysége felemás. Amiben eredményt tudtak elérni az az infláció drasztikus lecsökkentése ( 10-ről 0,5 százalékra), valamint az hogy a privatizációnak köszönhetően megnövekedett az ország tartaléka, mintegy 4 milliárd takával. Növekedett a külföldiek befektetési kedve.
S akkor itt a pozitívumok felsorolását abba is hagyhatjuk. Az állam eladta a tulajdonában levő vállalatok negyedét, s mi után a kormány kifejtette nem áll szándékában mindent eladni egyelőre nagyobb privatizációról, s ezáltal nagyobb bevételre ilyen téren nem számíthatunk.
Ami balközép kormánytól szokatlan, nagyfokú elbocsátások következtek be, több mint 300 ezer ember veszítette el unkahelyét, minek következtében a munkanélküliség megközelítette a 13%-t. Ennél is meglepőbb a szociális juttatások negyven százalékos csökkentése. Ezt a juttatást leginkább a rászoruló családok kapják, mármost a kormány többször is kifejezésre jutatta nem a szegény helyzetben levőkkel fizettetik meg az ország rendbetételét. Ehhez képest szembetűnő az is, hogy a tavalyi 10 százalékos inflációval szemben a nettó bérek csak 0,4%-kal nőttek. A GDP 0,7%-kal csökkent, ami egyértelműen jelzi, hogy a gazdaság terén nincs minden rendben.
De legnagyobb hibát lapunk szerint a kormány azzal követte el hogy az átalakított Személyi Jövedelem Adó sávjait nem közölte senkivel. S még nagyobb hiba, hogy erről nem is volt szavazás a Parlamentben. Egyrészt a demokrácia elvei sérültek, hisz ilyen horderejű döntésnél szavazást kell tartani, másrészt óriási káosz keletkezett az országban, hisz senki sem tudja pontosan ki melyik sávba tartozik s mekkora adó terheli.
Összegezve: Bár vannak kétségkívül jó ötletek is, véleményünk szerint a kormány döntéseit a kapkodás, a SZJA esetében pedig a felelőtlenség jellemzi.
A pártok népszerűségében az elmúlt egy év egyértelműen ellenzéki előretörést hozott. Az élen közel azonos támogatottsággal két ellenzéki párt a SZO és a KPMKSZ található. Rájuk a polgárok 23, illetve 22,9%-a támogatja. Őket két kormánypárt követ a MP14,1 és a CF 10%-kal. Ezután a mezőny sűrűsödik 5 párt áll a hibahatáron belüli különbségekkel követi egymást: MDP 7%, DSZP 6,6%, LDP 5,9%, BDSZ 5,3%, SZP 5,2%
A kormánypártok összességében a a választók 41,2% százalékának bizalmát élvezik, ami 9,4%-kal kevesebb mint a választásokon elért 50, 6%. A következő időszak nagy kérdése a kormánypártok megtudják-e állítani a népszerűségvesztést, vagy az továbbra is csökken esetükben. Természetesen a leendő kormányzati döntések e kérdést nagyban befolyásolni fogják.
|
Elemzés
Lapunk időnként elemzést tesz közzé a politikai gazdasági mutatókról, folyamatokról.
Először a tavalyi parlamenti választásokkal foglalkozunk.
Nyilvánvaló, hogy Madénia lakossága nagy lelkesedéssel vette bele magát a felújított demokráciába, a politikai pártok elnyerték az emberek bizalmát ezt mutatja az is, hogy a választási részvétel 84% volt, ami igen kimagaslónak számít világszínvonalon.
Ez számokban kifejezve azt jelenti, hogy a 9.569.700 szavazásra jogosult polgár közül 8.038.548-an vettek részt a voksoláson.
A pártok számára bizakodásra adhat okot, hogy több százezres szavazóbázissal rendelkeznek, sőt a nagyobb pártok szavazóinak száma meghaladja vagy megközelíti a másfélmilliót. Számokban kifejezve a tavalyi választások eredménye:
MP- 1.615.738
KPKMSZ – 1.535.354
SZO – 1.479.084
CF – 739.542
DSZP – 739.542
BDSZ – 506.425
LDP – 490.349
SZP – 466.233
MDP -466.233
Nagy kérdés a pártok – kormánypártok, s ellenzékiek egyaránt -, hogyan tudnak megfelelni az emberek elvárásainak, fenntudják-e tartani ezt a nagyfokú lelkesedést a politika, s a közélet iránt. E kérdésre 2014-ben a következő parlamenti választásokon minden bizonnyal választ kapunk.
|
Interjú Arnoval
R: Üdvözletem! Nem keserítette el a az első közvélemény-kutatás adata?
A: A dehogy, másfél éve még a Parlamentbe jutás is állomnak tűnt, most itt vagyunk s ez a lényeg. S a következő választásokon is biztosan be fogunk jutni a Parlamentbe sőt abban is biztos vagyok hogy megnöveljük majd a frakciónk létszámát.
R: Hiányolja az önálló hadügyminisztériumot!
A: Valóban, jelen feltételek között elengedhetetlennek tartanám, de hát a kormányszerkezetet a kormány határozza meg. Bízom abban, hogy az összevont Külügy s Hadügyminisztérium így is eltudja látni a feladatát.
R: Párttársa Nagy Lajos úr kevesli a kultúrára, sportra fordítandó összeget a költségvetésben!
A: Igen s igaza van, ezeken a megszorításnak nem lenne szabad hogy éreztesse hatását. A 40 millió taka éves szinten nagyon kevés. Tiszteletben tartjuk a kormány indoklását hogy mivel nehéz helyzetben van, nem tudja jelentősen növelni a kultúra s sport támogatását. De a minimum amit elvárunk, hogy ezt a 40 milliót ne csökkentsék tovább, ha már növelni nem tudják a támogatást. De csak ismételni tudom Nagy Lajos úr felszólalását, bízom benne, hogy hamarosan ezekre a területekre is jutni fog pénz.
R: Több mint fél év telet el s még mindig nem ismerni a kormányprogramot.
A: Igen kicsit fura a helyzet. De ennél nagyobb bajnak tartom hogy vannak olyan miniszterek akik még csak kivonatosan sem vázolták mit szeretnének tenni az elkövetkezendő három és fél évben. Tehát ha már egy átfogó kormányprogram nincs akkor legalább a minisztériumok vázolják fel nagy vonalakban terveiket. Ez persze a kormányprogramot nem helyettesítheti, de átmenetileg legalább lenne valami információnk.
R: Köszönöm az interjút!
|
Interjú Nagy Lajossal
Riporter: Üdvözlöm Nagy Lajos úr! Köszönjük, hogy elfogadta a riportadás!
Nagy Lajos: Ez természetes! Én köszönöm a felkérést!
R: Akkor kezdjünk is bele! Röviden mik az LDP tervei?
L: Az országban több mint egymillió a munkanélküli, ezt próbáljuk gyorsan és hatékonyan csökkenteni. Ez jelenleg az elsődleges feladat.
R: Mivel nem rég került be a köztudatba, kérem mondjon pár szót magáról!
L: 1979 Július 16.-án születtem Dabukkában. Már gyermekkoromban érdekelt a politika. A juntát elitélem, magam is részt vettem pár tüntetésen.
A forradalom után ismertem meg Arno-t, akil hosszú beszélgetés után felajánlotta, hogy lépjek be a pártba. Természetesen igent mondtam.
R: A magánéletről mondana pár szót?
L: A feleségemet 2006-ban ismertem meg, 2007 óta házasok vagyunk. Van egy fiam, Béla. Röviden ennyi.
R: Mit vár a választásokon?
L: Most sokan pesszimistának néznek majd, de szerintem csoda volna ha megnyernénk. Ha 20 százalékot elérünk elégedett leszek.
R: Mit üzen a szavazóknak?
L: Megteszünk mindent értetek! Már nem kell sokat várni, az LDP jobb életet teremt.
R: Köszönöm, hogy minden kérdésre válaszolt! |
Interjú Arnoval
R: Üdvözlöm elnök úr!
A: Én is Önt! Öröm, s megtiszteltetés számomra, hogy az újrainduló lapnak az első interjút adhatom..
R: Mi a véleménye a választási eredményről?
A: Jobb szereplésre számítottam, bíztam abban, hogy 2-3 százalékkal többet szerzünk, de a jelenlegi eredmény sem katasztrófa. Bejutottunk a Parlamentbe s ez a lényeg.
R: Úgy nyilatkozott ellenzékben lesznek.
A: Igen így van. Mindenesetre konstruktív ellenzéki szerepre törekszünk.
R: A leendő kormánynak nem lesz könnyű dolga.
A: Igen, mindenesetre várjuk a kormány hivatalos megalakulását, s a kormányprogramot, valamint az első konkrét lépéseket, abból már megtudjuk ítélni milyen irányba haladunk majd.
R: Mire számít a következő négy évben?
A: A Kormánynak nehéz dolga lesz ez egyértelmű, de az ország érdekében remélem megtalálják a helyes utat. Mindenesetre mi mint ellenzék kifejezésre fogjuk juttatni az elképzeléseinket remélem ezek közül többet elfogadnak majd.
R: Köszönöm az interjút!
A: Én köszönöm a lehetőséget!
|
L-Press
Szerkesztőségi közlemény:
Az L-Press a diktatúra előtt liberális hangvételű napilap volt több évtizedes történelemmel. A junta hatalomra jutása után az újság bíráló írásokat jelentetett meg. Természetesen, az adott körülmények között néhány hét után az újságot a junta vezetői betiltották, a szerkesztőket üldözni kezdték, voltak akiket bebörtönöztek másoknak sikerült külföldre menekülniük. A junta bukása után, az újságírók kiszabadultak a börtönből, illetve visszatértek az emigrációból, s újraindították a lapot. Az újság a továbbiakban is a liberális értékeket kívánja közvetíteni, mindazonáltal szívesen közöl le interjúkat, cikkeket más értékrendeket valló politikusokkal is.
|
|