Ú: Akkor kezdjük is. Először is az LP-vel. Akik azt nyilatkozták hogy azért léptek a KDSZ-el koalícióra mert már fölösleges harmadiknak érezték magukat és hogy nem ők fordultak jobbra hanem SZDP és SZP balra. Erről mi a véleménye?
P.S: Azzal nemértek eggyet hogy felesleges harmadikok lettek volna,de ez az ő döntésük, az hogy a lista nem tetszik nekik arról nem tehetünk. Egyszerűen a lista nélkül a két párt külön nem lett volna elég sem ellenzékiségre,sem kormánypártságra ilyen nagy LP és KDSZ képviseltség melett ygy a baloldali szavazókat egyesíteni kelett.
Ú: Igaz az a híresztelés miszerint szivesen dolgozik együtt a KDSZ-el Gavelában?
P.S: Én mindenkivel szivesen dolgozok együtt,ha az jót tesz a régiónak.
Ú: Pedig a SZDP,SZP-KDSZ viszony nem ezt tükrözi.
P.S: Széll Endre úrnak volt egy kis vitája velük most,azelőtt Balla úrral volt konfliktusuk,de ettől még elképzelhető az eggyüttműködés hisz ezelőtt is így volt .
Ú: Szóval akkor ön nyitott mindenre?
P.S: Nemcsak én, hisz Balla úr is nyilatkozta már megannyiszor hogy ő is hajlandó koalícióra lépni a KDSZ-el ha megegyeznek az érdekeink.
Újságíró: Üdvözlöm Uram! Velem tartana egy interjú erejéig?
Peter Smith: Természetesen.
Ú: Akkor kezdjük is első kérdés: Mit gondol a K7 eredményeiről?
P.S: Hát számunkra semmi jót ne mutat így a választások előtt. A KDSZ se tudott kimászni a "gödörből", az LP továbbra is erős támogatottsággal rendelkezik. A SZP kicsit javult,a KP pedig immár 11 %-os arányt számlálhat el magának. A választásokat nagy valószinűséggel a LP nyeri,de hozott már Madenia meglepetést....
Ú: Hamár választások. Mit vár a SZDP-től?
P.S: Szeretnénk újra az élmezőnyben lenni,de ez is csak az embereken,szavazókon múlik.
Ú: Esetleges koalíciót kivel kötne?
P.S: Én? Hát bárkivel ha megegyezik az érdekünk, de Balla a "főnök".
Ú: Na de azért magának is van beleszólása.
P.S: Van de általában egyetértünk.
Ú: A SZP-vel manapság egyre jobb a kapcsolatuk.
P.S: Igen, na velük biztos kötnénk koalíciót.
Ú: Maga szerint a KDSZ-nek sikerül visszanyerni a szavazóit?
P.S: Hát egyszer biztosan,de hogy ez most itt a választásokon történik-e azt nem garantálom.
Az SZDP támogatottsága 0,7 százalékkal nőtt a K6 szerint de már ez is haladás! KDSZ még mindig romlik , az LP továbbra is erősödik és most a kommunisták is kezdenek feléledni. Az SZP nemsokat ,de romlott. A helyzet talán a kormány ereedményeire fogható. Kivételt képez ez alol a SZP akinek eredménye egyenlőre nem tudni miért nem javulást hozott.
A legutóbbi közvéleménykutatás szerint a LP-nek nőtt a többi pártoknak pedig valamelyest csökkent a támogatottsága.
Sorrendbeli különbség nem történt maradt a LP az első a kommunisták pedig az ötödikek. A KP maradt 10 % alatt az SZP és a SZDP is maradt viszonylag ugyanolyan százalékos aránynál ,viszont a KDSZ most egy kicsit visszaesett.
Az elemzők a LP nagy sikerét az ÓJ rendezéséhez fűzik.
A világ kint a válságból! Ez derült ki a mai Tókiói nagygyülésen. Örömmel láttam hogy dicsérték Madenia hatalmas fejlődését és világhírű rendezvényeit. Valamint sikerült az utolsó államokkal is megegyezni a vízummentességről!
„...a tandíj is lehet igazságos.” – Balla Péter a jelenlegi politikai helyzteről
- Közelednek a népszavazások és regionális választások is. Az SZDP készül?
- Igen, nemsokára bejelntésre kerülnek a jelöltjeink is minden régióban. Felbuzdulva a négy évvel ezelőtti választáson – ahol a régiókban leadott szavazatokat tekintve másodikok lettünk – jelen pillanatban minden régióban elindítjuk a pártunk jelöltjeit. Már csak azért is, mert így kapunk a regionális törvényhozásban helyeket- Ezzel együtt minden nagyobb városban indítunk polgármesterjelöltet, viszont most már a koalíció egyeztetni fog a visszalépésekről. Ami a népszavazásokat illeti: a törvényhozás lecsökkentéséről szóló javaslatot nem támogatom, ugyanis ez egy populista kérdés, és nincs teljesen kikalkulálva: mondjuk, hogy egyes társadalmi csoportok reprezentatív szerepe megszűnik, a mandátumok szűkítése miatt. Mi sem tudunk a jelenlegi 8 szakszervezeti képviselővel bírni, létszámukat kénytelenek leszünk 2 mandátumra redukálni. Ez lenne az értelmes vita tárgya.
A mi népszavazásunkat is minnél előbb szeretnénk, ha az AB és a választási bizottság napirendjére tűzné. Ez a madén politika érdeke.
- Úgy tudjuk, hogy az elmúlt időszakban „keresztapa” lett...
- Igen, de nem gengszter! Valóban, nagyon sokat segédkeztem Gigantiában és Lemonellában: Gigantiában előadást tartottam a modern szociáldemokráciáról a Radikális Pártnak, amely egy kis, fővárosi pártból mára az egyik legerősebb párt lett. Náluk is akkor lesznek a helyhatósági választások, mint nálunk, szóval ez egy tréning volt. És képzelje el: 2023-ban alakultak. 2024-ben jutottak be a fővárosi képviselő-testületbe, 4,5%-kal, éppen átugorva a 4%-os határt, főpolgármester-jelöltjük 3,31%-ot kapott; 2028-ban már bejutott a jelöltjük a második fordulóba 26%-kal (második hely), majd 50,22%-kal nyertek, a Közgyűlésben a mandátumok 30%-át szerezték meg. Két évre rá 5,03%-kal épphogy bejutottak a parlamnetbe. De az energikus vezetésnek hála, kiterjesztették hatásukat az egész országra. És bár a DSZ bukott, ők 25%-kal a legerősebb ellenzéki erő lett. És most a helyi választáson akarnak tarolni.
A másik, a lemonellai baloldal végre újjászervezte magát: összesen 7 párt és szervezet összefogásával megalakult a Lemonellai Szociáldemokrata Blokk (BSL), amely már most a semmiből 12%-ra jött fel. Esélyeit növeli a Zöldekkel való kiváló kapcsolat. Itt az első eredmény: egy előrehozott egyéni választókerületben a Zöldekkel karöltve 52,3%-ot szereztek meg. Ez már eredmény!
- Úgy tudjuk, hogy foglalkoznak az oktatással is. Ez igaz?
- Valóban, mi még ebben a ciklusban szeretnénk elindítani az oktatási reformot. Egészen alulról egészen a tetejéig: szóval azátalános képzéstől a felsőoktatásig. De főleg az utóbbit szeretnénk. itt meg kell tanítanunk a hallgatóknak, hogy ez nem igyenebéd: nem lehet az állam pénzén lébecolni a főiskolákon, egyetemeken.
- Ezt akarta a KP is, nem?
- Az egy nagyon rossz modell, átláthatatlan, drága. Ehelyett kimerem mondani: a tandíj is lehet igazságos. Ugyanis a gazdag szülők gyereke is tanulhat jól, meg a szegény hallgató is tanulhat rosszul. Itt nem számít a szociális helyzet.
- Mit gondol Vérvölgyi Jázmin és a konzervatívok esetleges távozásáról?
- Nagyon sajnálom őket, ugyanis sok vitánk volt, de kiváló szervezők (mutatja 2035), és az országért készek összefogni.
Ezt mondta lapunknak adott interjújában Balla Péter, amit teljes kiadásban holnapután olvashatnak. Ezt a javaslatát ma a Parlamentben napirend előtt is megismételte: szükséges, hogy meggyőzzük a piacot, gazdaságunk erős.
A miniszter szerint elfogadhatóak a liberális gazdasági csomag, hangsúlyozva, hogy nem kerül kampánytémává. Szerinte ez nemzeti probléma és nem választási fogás.
"Egyetértünk a fő vonalvezetésben" - ezzel kezdte nemzetközi sajtótájékoztatóját, ahol az Interrai Únió pénzügyminisztereinek tanácskozásáról jött.
A madén gazdaság nincs válsághelyzetben - jelentette ki a mai befektetőkkel tartott tanácskozáson Balla Péter pénzügyminiszter. Szerinte az elmúlt napok megmutatták, hogy erős a madén gazdaság, és a jelenlévő amerikai bankválság ellenére nem várható gazdasági összomlás. A miniszter ugyanakkor hozzátette: a kormány a legnagyobb hazai bankokat kész konszolidálni.
Balla szerint ugyanakkor nem olxan súlyos a válság: A piac jól reagál az általunk előterjesztett programra. Sajnos nem tudunk, csak az inflációval megegyező mértékben, szociális juttatásokat emelni.
A legnagyobb madén bankvezetője ugyanakkor nem szeretné ha a kormánynak mérlegelnie kellene a beavatkozás lehetőségét: Itt még nem tartunk hál' Istennek, a gazdaság és a taka még jól zár - tette hozzá a bankvezér.
Elkezdte kampányra való felkészülését a Szociáldemokrata Párt - értesült a lapunk. Informátorunk szerint nemsokára a párt elnöke egy dolgozatot ad közzé, amiben taglalja az elmúlt 12 évet, a népszavazást, és a jövőt. A felkészítőn csoportos tréningeket szerveznek, országszerte a regionális alapszervezetek szervezik.
A párt elnöke érdeklődésünkre elmondta: - Valóban készülök egy ilyen "gondolatkavalkádra", hogy pártomat felrázzam a tespedtségből, és 2034-ben választásokat tudjunk nyerni - mondta a koalíciós politikus.
Emellett elmondta, hogy már összeül a programszerkesztő bizottság is, hogy elkészítsék választási porgramuot a modernizáció jegyében.
- Ennek tükröznie kell a hátralévő feladatainkat például az oktatás területén - .
Lapunk úgy tudja, hogy az idén még megrendezik az SZDP tisztújító és miiszterelnökjelölő kongresszusát, de a párt egységesen kiáll Balla Péter mögött, így nem várható igazi trónfosztás.
A mai napon a SZDP elnöksége – kibővítve a regionális szervezetek vezetőivel – értékelték a választások eredményeit. Bár nem sok mindent tudott meg lapunk, de pár dologgal ismertetjük az olvasóinkat: a párt keményvonalasai kritizálták a pártelnököt és körét, hogy rosszul kampányoltak, illetve nem indult el időben a kampány: a pártelnk éppen ezért ajánlotta fel a lemondását, amit viszont visszautasítottak.
Balla Péter az ezt követő sajtótájékoztatón elmondta: pártja eredményesen szerepelt a regionális választásokon, attól eltekintve, hogy egy régiót elvesztettek:
Még így is a regionális listákon a második legjobb helyezést értük el, hajszálnyira annyi szavazatot érve el, mint négy éve.
Azt is jelezte, hogy népszavazást kezdeményeznek az egészségbiztosító ügyében: - Mivel több szakszervezet és érdekvédelmi csoport áll mellettünk, készek vagyunk népszavazást kérni.
Lehet hogy az utolsó évben kicsit megtorpant a dolog,de ígérem ez csak egy rövid időszak, ez után újra beindul a fejlődés!
Ezért kérem Gavela régió lakosait hogyha úgy érzik hogy az elmúlt évek jó irányba vitték a régiót szavazzanak rám!
Feljött hogy Külügyminiszterségem miatt nincs sok időm Gavelára. Bizton állíthatom ez nem igaz! Amikor először megszavaztak még Miniszterelnök is voltam Miniszterségem mellett és mégis eltudtam végezni munkámat! És ezután is elfogom ha bizalmat szavaznak nekem!
Ez az a rész, amely jelentős átalakításra szorul. Át kell alakítani a felsőoktatás rendszerét: el kell gondolkodni a tandíj bevezetésén, amely versenyt teremt, és a legjobbak kerülnek ki diplomásként a munkaerőpiacra.
Meg kell szervezni a minőségi szakmunkásképzést Madeniában. Ez a jövő, hogy képezzük a világon szinte egyedülálló módon a „diplomás szakmunkásokat”.
Az általános iskolarendszeren belül el kell kezdeni a realizálás folyamatát.
Utóhang
A szociáldemokráciának válaszolni kell a jövő kihívásaira, amiben eddig elmaradt. Ötvözni kell a liberális hagyományokat, és néhány egyéb progresszív programmal. Ha ezeket a kihívásokat meg tudjuk oldani, akkor a baloldal ismét megerősödhet, és szolgálhatja kormányzati pozícióból azokat a társadalmi csoportokat, amelyek hagyományosan a szociáldemokrácia látkörébe esik.
Manapság a baloldal világszerte gyengülőben van, hasonlóan Madeniához. A Szociáldemokrata Párt több mint egy évtizede vezeti az országot. Ez idő alatt olyan változások történtek, amelyek megváltoztatták Madeniát: ilyen az egészségügyi biztosítás átalakítása; a regionális közigazgatás kialakítása; az ország deficitjének felszámolása.
De mára – részben a demagóg népszavazás hatására – Madenia visszafordult, és ez magával ragadta a pártot. Ebben szerepet játszott, hogy a Nagy-Britanniából elindult blairizmus (megnevezése a harmadik út) nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket.
Ideje visszatérni a gyökerekhez!
A szociáldemokrácia a XIX. századig nyúlik vissza. A szociális állam módosított formáját – amit a 19. századtól képviselnek a nyugati szociáldemokraták – kell képviselnünk, a klasszikus liberális eszmékkel vegyítve: ilyen a szabad verseny, az állam és az egyház szétválasztása,az emberi jogok tiszteletben tartása.
Gazdaságpolitika
Egy baloldali párt számára fontos a gazdaság kérdése. Az SZDP gazdaságpolitikája egyszerű: ösztönözzük a hazai kis- és középvállalatokat, míg garanciákat kell nyújtanunk a multinacionális cégeknek, hogy hazánk kiszámítható partner, ugyanis ezek a cégek adják a munkahelyek többségét. Biztosítani kell a számukra nyújtható kedvezményeket.
Egészségügy
Az egészségügy új időket él: mint ahogy a legtöbb fejlett országban, itt is biztosítani és elősegíteni szükséges a versenyt. A legutóbbi népszavazás visszafordította az országot a múlt felé. De ezt a koalíció nem hagyja: egy új koncepciót fogunk kidolgozni. A verseny kényszeríti ki a jobb orvosi ellátást, a paraszolvencia megszűnését.
Emellett az új rendszer a dolgozóknak is kedvez: olyan fizetésemelést kapnak a befektetőktől, amit az állam soha nem tud, és nem tudna biztosítani.
Szociális juttatások rendszere
A szociáldemokrácia alapvető tétele a szociális juttatás, a jóléti állam modellje. Ennek alapja a nyugdíjak értékállóságának megőrzése. A nyugdíjasok képezik társadalmunk alapjait. Ennek keretében folytatjuk a nyugdíjemeléseket, éves szinten az infláció feletti mértékben.
A bérből és fizetésből élők számára folyamatosan növelnünk kell a fizetéseket, kiváltképp a minimálbért.
Az egyéb szociális juttatásokat (családi pótlék) szintén emelnünk kell.
Gazdaságpolitika
Az ország jó gazdasági helyzetben van, tulajdonképpen az „interrai kistigrisnek” is nevezhetnénk. Ebben fontos szerepe van a szociáldemokratáknak. A deficitet nemhogy megszüntettük, de többletet is tudunk csinálni, ami 1948 óta nem volt példa.
De ezt nem csontig hatoló megszorításokkal, hanem az SZJA átalakításával, és az adózási morál javításával értük el: azóta 71%-kal nőttek a bevallott jövedelmek.
Az egészségügyi miniszter tegnap délután fogadta a befektetőket, akik a népszavazás utáni helyzetet analizálták. Lapunk információi szerint a kormány megpróbálja visszaállítani az eredeti állapotokat, a miniszter is erről biztosította a befektetőket zárt ajtók mögött.
A népszavazás óta mintegy 11 betegjogi egyesület (a tizenötből), a Befektetők Országos Tanácsa, sőt a négy érdekvédelmi csoportból három is tiltakozik az állami túlsúly ellen.
Balla szerint ez alapvető dolog: „Ha visszakerül teljesen állami kézbe az egészségügy, akkor az egészségügyi dolgozók fizetése 1,5%-re fog csökkeni, ugyanis a kormány nem tud ilyen nagy fizetéseket fenntartani.”
A miniszter szerint, ha visszafordul az ország az egészségügyben, drasztikus lépések következnek:”…jönnek a kórházbezárások, az ágyszámleépítések, és a dolgozók elbocsátásai. Az állami kórházak státusza pedig a régiókhoz és a városokhoz kerül” – tette hozzá.
Ezt jelentette be sajtótájékoztatóján Balla Péter pénzügyminiszter, a tárgyaló delegáció vezetője. Így egy új, vízalatti gázvezeték épül, kielégítve Madenia energiaszükségletét. Ezzel együtt egy gáztározó is épül. Ez előkészületek, és a későbbi müűködtetés tartósan 5 000 madénnak ad munkahelyet. Ezt óriás eredménnynek értékelte a pártelnök-miniszter.
Balla Péter Gigantiát javasolja az ISZK következő ülésének a helyének
Ez Balla Péter szociáldemokrata pártelnök nyilatkozatában olvasható. „Az Interrai Szociáldemokrata Konföderáció (ami minden negyedévben ülésezik, és a kontinens baloldali pártjai tömöríti) egy fontos demokratikus szerv a térségben. Éppen ezért kell most Gigantiába mennünk, hogy lássa a kisebbségi kabinet, hogy mi támogatjuk őket.” – írja.
Gigantiában az eddigi monarchisták elvesztették a többségüket, és egy 8 pártból álló (amely kereszténydemokrata, szociáldemokrata és liberális erők vannak) centrista unió, a Demokratikus Szövetség nyert több mandátumot, így kisebbségi kormányt alakítva. A gigantai kommunisták és a kívülről támogató Radikális Párt üdvözölte a szerintük „vértelen polgári forradalmat”.
A pártelnök szerint – aki pozíciójánál fogva tagja az ISZK-nak – ezzel bizonyíthatnák a Radikális Pártnak (amely szintén tagja a szövetségnek), hogy nem hagyják magára a társpártokat.
Többek szerint itt próbálják rávenni a radikálisokat a támogatásra, nehogy megbukjon a kisebbségi kormány. Ezt jelzi, hogy Balla Péter (aki társelnöke a szervezetnek) találkozik a radikálisok elnökével, és a DSZ pártjainak a vezetőivel, és természetesen a miniszterelnökkel.
Ezt nyilatkozta a jelenleg ügyvezetői jogkörrel rendelkező pártelnök, Balla Péter. Szerinte tanulságokat lehet levonni
a népszavazásról, ahol a KDSZ az igenre buzdított, ami Balla szerint azért fura, mivel a KDSZ elődpártja támogatta
a biztosítási reformot.
Azt is mondta, hogy készek akár az ellenzéki életre is.