A kormány egyik bevételi forrása lehet az államkötvények kibocsátása. Ezzel tulajdonképpen a lakosság ad hitelt az államnak. Az állam garanciát vállal az államkötvényre és a kamatokra.
Évente maximum a teljes államadósság (államkötvények nélküli rész) 10%-ának megfelelő kötvény bocsátható ki. Ennek évi kamata mindig az infláció +2%. A kamat összege az országjelentésben a kiadások között szerepel.
Az államkötvény kedvező a lakosság számára, mert államilag garantált, és az infláció fölött kamatozik. Ezért a kibocsátott államkötvények mindig vevőre találnak.
Az államnak is előnyös, mert a banki hitelnél alacsonyabb kamattal tud forráshoz jutni. Ha az infláció magasabb, akkor viszont már nem olyan kedvező az államnak, mert (különösen ha sok államkötvény van forgalomban) nagy összegű kamatfizetés terheli a költségvetést. Ilyen esetben, vagy ha az állam már nem szorul hitelre, az állam visszavásárolhatja a kötvények egy részét. Erre a célra csak a tartalék használható. Ha az államnak nincs tartaléka, akkor nem vehet vissza államkötvényeket.
Az államkötvény állomány, a tartalék, az államadósság adatai a Főmenüben találhatók (Egyéb adatok).