Gazdaság
SÚGÓ gazdaság
Adók, járulékok
Az állam megadóztatja a hazai és külföldi vállalkozásokat, adót és járulékokat szed a munkavállalóktól.
Adó- és járuléknemek:
- külföldi cégek adója
- hazai cégek adója
- magánszemélyek jövedelemadója
- magánszemélyek egészségügyi hozzájárulása
- magánszemélyek nyugdíjjáruléka
- magánszemélyek hozzájárulása a munkanélküliek ellátásához.
- ÁFA
Az adók és járulékok bármikor változtathatóak, de egy ciklusban max. 20% mértékben. (Vagyis egy 20%-os adó egy ütemben max 24%-ra növelhető, vagy 16%-ra csökkenthető.)
8% alatti adók, járulékok egy ütemben 1%-kal változtathatóak. Vagyis pl egy 5%-os adó emelhető 6%-ra, vagy csökkenthető 4%-ra.
Új adónem bevezetéséhez 2/3-os parlamenti többség kell.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Foglalkoztatottság
Minden működő beruházás 100 ezer Takánként 1 embert foglalkoztat. Az épülő állami beruházások 20 ezer Takánként foglalkoztatnak 1 embert, amíg az építkezés tart, vagyis egy ciklusig.
A költségvetés változtatása közvetlen hatással van a foglalkoztatottságra. Vagyis ha pl. a mezőgazdaság támogatására szánt összeget 5 %-kal csökkentjük, akkor ez az ott dolgozók 5 %-ának munkanélkülivé válását eredményezi. Ugyanez fordítva is igaz. Bármely területre többet szánunk, ez ott növeli a foglalkoztatottságot.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Államadósság
Külföldi bankok vagy az IMF hitelt adhatnak az államnak. A hitel évi kamata mindig 7%. Az összes államadósság egy ciklusban max 10%-kal növelhető. ( Vagyis ha pl 3000 millió T az össz államadósság, akkor a következő ciklusban max 300 millió T új hitel vehető fel.)
Az államadósság törlesztésének nincs korlátja.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Beruházások
Négyféle beruházás különböztethető meg:
- külföldi cégek beruházása
- hazai cégek beruházása
- állami beruházás Madéniában
- állami beruházás külföldön
Külföldi és hazai cégek minden működő beruházása évenként 10% nyereséget hoz. A külföldi és hazai cégek esetében ez a nyereség az adóalap. Állami beruházásnál 8% az évenkénti nyereség, amely teljes egészében az államkasszába kerül.A madén állam külföldi beruházásai évenként 6% hasznot hoznak.
Minden 100 000 T-ás működő beruházás 1 embert foglalkoztat. (Vagyis 100 ezer ember foglalkoztatásához 10 000 millió T beruházás kell).
A beruházások kivitelezése minden esetben egy évet vesz igénybe. Vagyis ha a döntés megszületik, akkor a beruházás a következő ciklusban építés alatt lesz, és csak a döntés után egy évvel kezd működni.
Az építés alatt álló állami beruházások 20 000 Takánként foglalkoztatnak 1 embert. (Vagyis egy 100 milliós beruházás 5000 embert foglalkoztat az építés ideje alatt.)
Külföldi és hazai cégek beruházásaira az államnak csak közvetett befolyása van. (Adók változtatása). Ha a politikai helyzet stabil, akkor az ösztönzi a beruházásokat. Ha nacionalista párt kerül kormányra, akkor a külföldi tőke fokozatosan kivonul az országból.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Költségvetés
Madéniában mindig júliusban kell meghatározni a költségvetést egy évre. Ez a miniszterelnök vagy a pénzügyminiszter feladata, de egyeztetni ajánlatos a koalíciós partnerekkel. Ha megvan a parlamenti többség, akkor szavazni sem kell a költségvetésről. Viszont vannak korlátok. Az egyes költségvetési előírások egy évben tételenként max 10%-kal változtathatóak.
E szabály alól kivételt képeznek az állami beruházások, a fővárosnak nyújtott támogatás és az egyéb költségek, amelyek szabadon változtathatóak, de figyelembe kell venni az államháztartás egyensúlyát.
----------------------------------------------------------------------------------------
Kutatás-fejlesztés
A költségvetésben külön kezelendő tétel a kutatás- fejlesztés. Ez egy hosszabb távon megtérülő állami beruházás. Minden kutatás-fejlesztésre szánt összeg csak 5 év múlva térül meg, de akkor egyszerre jelentkezik, és 150%-os megtérülést hoz. Tehát pl 10 millió T beruházás kutatás-fejlesztési célra 5 év múlva egy összegben hoz 15 milliót. Ez évenként 10%-os megtérülést jelent.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Tartalék
Az állam, ha az egyenlege pozitív a ciklusban, képezhet tartalékot. Ezt félreteheti, kamatoztathatja. A tartalék kamata az MNB irányadó kamatlába szerint változik.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mit kell figyelembe venni a költségvetésnél?
Beruházások Ez is randommal megy, de itt is van oddsz. Az oddszot befolyásolják:
A beruházásokat élénkítik:
- adócsökkentés (nagy mértékben, de csak a bevezetést követő évben)
- 0 és 3% közötti infláció
- alapkamat csökkentés
- vállalkozásbarát törvények
- stabil politikai helyzet
- munkaerő többlet (2% fölötti munkanélküliség)
A beruházásokat visszafogják:
- adóemelés (nagy mértékben, de csak a bevezetést követő évben)
- defláció, vagy 3%-nál nagyobb infláció
- alapkamat növelés
- korlátozó törvények
- ingatag politikai helyzet
- munkaerőhiány (2% alatti munkanélküliség)
A beruházások külön oddszot kapnak : külföldi, hazai, egyéb.
A legrosszabb esetben -4,5% és +0,5% között lehet a változás.
Átlagos esetben -2,5% és +2,5% között
A legjobb esetben -0,5% és +4,5% között.
Ez az 5%-os sáv mozog le vagy fel.
A taka erőssége (árfolyamok) függ:
- az alapkamattól (a csökkentés gyengíti a takát, a növelés erősíti)
- inflációtól
- politikai helyzettől
Itt is random van, de az arany és az olaj ára az IRL valós ármozgás szerint változik, dollár elszámolásban. Tehát előbb (az oddsz figyelembe vételével!) kiszámolom a dollár árfolyamot randommal (-10%-tól +10%-ig mehet), majd az IRL árfolyam szerint számolom ki az arany és az olaj árát.
Arany: http://aranypiac.hu/hirek
Olaj: http://www.bloomberg.com/energy/
GDP
GDP = a külföldi, hazai és állami beruházások nyereségének összege emelve a mezőgazdaságban és egyéb területen dolgozók arányával (az összes foglalkoztatotthoz viszonyítva)
|